Top Stories

Spirit Awards 2018 - Complete Winners List Revealed!

Spirit Awards 2018 - Complete Winners List Revealed!

The best in independent film was recognized during the 2018 Film Independent Spirit Awards and you can check out the full winners list here!

The big winner of the night was Get Out, which took home the awards for Best Feature and Best Director for Jordan Peele.

This marked the first time that a horror film won the award for Best Feature at the Spirit Awards.

Some of the other big winners included I, Tonya and Three Billboards Outside Ebbing, Missouri. Congratulations to all of the winners!

Click inside for the full list of winners for the Film Independent Spirit Awards…

Spirit Awards 2018 – Complete Winners List Revealed!

BEST FEATURE

Call Me By Your Name
Producers: Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, Rodrigo Teixeira, Marco Morabito, James Ivory, Howard Rosenman

Get Out – WINNER
Producers: Jason Blum, Edward H. Hamm Jr., Sean McKittrick, Jordan Peele

Lady Bird
Producers: Eli Bush, Evelyn O’Neill, Scott Rudin

The Florida Project
Producers: Sean Baker, Chris Bergoch, Kevin Chinoy, Andrew Duncan, Alex Saks, Francesca Silvestri, Shih-Ching Tsou

The Rider
Producers: Mollye Asher, Bert Hamelinck, Sacha Ben Harroche, Chloé Zhao

BEST FIRST FEATURE
Columbus
Director: Kogonada
Producers: Danielle Renfrew Behrens, Aaron Boyd, Giulia Caruso, Ki Jin Kim, Andrew Miano, Chris Weitz

Ingrid Goes West – WINNER
Director: Matt Spicer
Producers: Jared Ian Goldman, Adam Mirels, Robert Mirels, Aubrey Plaza, Tim White, Trevor White

Menashe
Director/Producer: Joshua Z. Weinstein
Producers: Yoni Brook, Traci Carlson, Daniel Finkelman, Alex Lipschultz

Oh Lucy!
Director/Producer: Atsuko Hirayanagi
Producers: Jessica Elbaum, Yukie Kito, Han West

Patti Cake$
Director: Geremy Jasper
Producers: Chris Columbus, Michael Gottwald, Dan Janvey, Daniela Taplin Lundberg, Noah Stahl, Rodrigo Teixeira

JOHN CASSAVETES AWARD

Dayveon
Writer/Director/Producer: Amman Abbasi
Writer: Steven Reneau
Producers: Lachion Buckingham, Alexander Uhlmann

A Ghost Story
Writer/Director: David Lowery
Producers: Adam Donaghey, Toby Halbrooks, James M. Johnston

Life and nothing more – WINNER
Writer/Director: Antonio Méndez Esparza
Producers: Amadeo Hernández Bueno, Alvaro Portanet Hernández, Pedro Hernández Santos

Most Beautiful Island
Writer/Director/Producer: Ana Asensio
Producers: Larry Fessenden, Noah Greenberg, Chadd Harbold, Jenn Wexler

The Transfiguration
Writer/Director: Michael O’Shea
Producer: Susan Leber

BEST FEMALE LEAD
Salma Hayek, Beatriz at Dinner
Frances McDormand, Three Billboards outside Ebbing, Missouri – WINNER
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Shinobu Terajima, Oh Lucy!
Regina Williams, Life and nothing more

BEST MALE LEAD
Timothée Chalamet, Call Me by Your Name – WINNER
Harris Dickinson, Beach Rats
James Franco, The Disaster Artist
Daniel Kaluuya, Get Out
Robert Pattinson, Good Time

BEST SUPPORTING FEMALE
Holly Hunter, The Big Sick
Allison Janney, I, Tonya – WINNER
Laurie Metcalf, Lady Bird
Lois Smith, Marjorie Prime
Taliah Lennice Webster, Good Time

BEST SUPPORTING MALE
Nnamdi Asomugha, Crown Heights
Armie Hammer, Call Me By Your Name
Barry Keoghan, The Killing of a Sacred Deer
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER
Bennie Safdie, Good Time

BEST DIRECTOR
Sean Baker, The Florida Project
Jonas Carpignano, A Ciambra
Luca Guadagnino, Call Me by Your Name
Jordan Peele, Get Out – WINNER
Benny Safdie, Josh Safdie, Good Time
Chloé Zhao, The Rider

BEST SCREENPLAY
Greta Gerwig, Lady Bird – WINNER
Azazel Jacobs, The Lovers
Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Jordan Peele, Get Out
Mike White, Beatriz at Dinner

BEST FIRST SCREENPLAY
Donald Cried
Kris Avedisian
Story By: Kyle Espeleta, Jesse Wakeman

The Big Sick – WINNER
Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani

Women Who Kill
Ingrid Jungermann

Columbus
Kogonada

Ingrid Goes West
David Branson Smith, Matt Spicer

BEST CINEMATOGRAPHY
Thimios Bakatakis, The Killing of a Sacred Deer
Elisha Christian, Columbus
Hélène Louvart, Beach Rats
Sayombhu Mukdeeprom, Call Me by Your Name – WINNER
Joshua James Richards, The Rider

BEST EDITING
Ronald Bronstein, Benny Safdie, Good Time
Walter Fasano, Call Me by Your Name
Alex O’Flinn, The Rider
Gregory Plotkin, Get Out
Tatiana S. Riegel, I, Tonya – WINNER

ROBERT ALTMAN AWARD

Mudbound
Director: Dee Rees
Casting Directors: Billy Hopkins, Ashley Ingram
Ensemble Cast: Jonathan Banks, Mary J. Blige, Jason Clarke, Garrett Hedlund, Jason Mitchell, Rob Morgan, Carey Mulligan

BEST INTERNATIONAL FILM
BPM (Beats Per Minute)
France
Director: Robin Campillo

A Fantastic Woman – WINNER
Chile
Director: Sebastián Lelio

I Am Not a Witch
Zambia
Director: Rungano Nyoni

Lady Macbeth
U.K.
Director: William Oldroyd

Loveless
Russia
Director: Andrey Zvyagintsev

BEST DOCUMENTARY

The Departure
Director/Producer: Lana Wilson

Faces Places – WINNER
Directors: Agnés Varda, JR
Producer: Rosalie Varda

Last Men in Aleppo
Director: Feras Fayyad
Producers: Kareem Abeed, Søeren Steen Jespersen, Stefan Kloos

Motherland
Director/Producer: Ramona S. Diaz
Producer: Rey Cuerdo

Quest
Director: Jonathan Olshefski
Producer: Sabrina Schmidt Gordon

Just Jared on Facebook

JJ Links Around The Web

INSTARimages.com
  • Memorial for XXXTentacion shuts down the streets of L.A. - TMZ
  • The Kissing Booth's Jacob Elordi sends sweet message to fans - Just Jared Jr
  • Jennifer Lopez is calling out LeBron James - TooFab
  • Here's why Kevin Spacey still has a movie coming out - The Hollywood Reporter
  • This 13 Reasons Why star once had suicidal thoughts - Just Jared Jr