Top Stories

Emmys 2018 - Complete Winners List Revealed!

Emmys 2018 - Complete Winners List Revealed!

The winners of the 2018 Emmy Awards were so unpredictable and you can see the full list of winners right here!

Game of Thrones and The Marvelous Mrs. Maisel were the big winners of the night, taking home the awards for Outstanding Drama Series and Outstanding Comedy Series, respectively.

Both of the shows won several awards in other categories, including acting wins for ThronesPeter Dinklage and Maisel‘s Rachel Brosnahan and Alex Borstein.

There were well over 100 categories at this year’s Emmys when you add in all of the awards handed out at the Creative Arts Emmys last weekend. You can see all of the winners in this post.

Click inside to see the full list of winners for the 2018 Emmy Awards…

OUTSTANDING DRAMA
The Americans
The Crown
Game of Thrones – WINNER
The Handmaid’s Tale
Stranger Things
This Is Us
Westworld

LEAD ACTOR IN A DRAMA
Jason Bateman, Ozark
Sterling K. Brown, This Is Us
Ed Harris, Westworld
Matthew Rhys, The Americans – WINNER
Milo Ventimiglia, This Is Us
Jeffrey Wright, Westworld

LEAD ACTRESS IN A DRAMA
Claire Foy, The Crown – WINNER
Tatiana Maslany, Orphan Black
Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale
Sandra Oh, Killing Eve
Keri Russell, The Americans
Evan Rachel Wood, Westworld

SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA
Lena Headey, Game of Thrones
Millie Bobby Brown, Stranger Things
Ann Dowd, The Handmaid’s Tale
Vanessa Kirby, The Crown
Yvonne Strahovski, The Handmaid’s Tale
Alexis Bledel, The Handmaid’s Tale
Thandie Newton, Westworld – WINNER

SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA
Nikolaj Coster-Waldeau, Game of Thrones
Peter Dinklage, Game of Thrones – WINNER
Mandy Patinkin, Homeland
David Harbour, Stranger Things
Matt Smith, The Crown
Joseph Fiennes, The Handmaid’s Tale

OUTSTANDING COMEDY
Atlanta
Barry
black-ish
Curb Your Enthusiasm
GLOW
The Marvelous Mrs. Maisel – WINNER
Silicon Valley
Unbreakable Kimmy Schmidt

LEAD ACTRESS IN A COMEDY
Pamela Adlon, Better Things
Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel – WINNER
Allison Janney, Mom
Issa Rae, Insecure
Tracee Ellis Ross, black-ish
Lily Tomlin, Grace & Frankie

LEAD ACTOR IN A COMEDY
Anthony Anderson, black-ish
Ted Danson, The Good Place
Larry David, Curb Your Enthusiasm
Donald Glover, Atlanta
Bill Hader, Barry – WINNER
William H. Macy, Shameless

SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY
Zazie Beetz, Atlanta
Aidy Bryant, Saturday Night Live
Alex Borstein, The Marvelous Mrs. Maisel – WINNER
Betty Gilpin, GLOW
Leslie Jones, Saturday Night Live
Kate McKinnon, Saturday Night Live
Laurie Metcalf, Roseanne
Megan Mullally, Will & Grace

SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY
Louie Anderson, Baskets
Alec Baldwin, Saturday Night Live
Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt
Brian Tyree Henry, Atlanta
Tony Shalhoub, The Marvelous Mrs. Maisel
Kenan Thompson, Saturday Night Live
Henry Winkler, Barry – WINNER

LIMITED SERIES
The Alienist
The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story – WINNER
Genius: Picasso
Godless
Patrick Melrose

LEAD ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE
Jessica Biel, The Sinner
Laura Dern, The Tale
Michelle Dockery, Godless
Edie Falco, Law & Order True Crime: The Menendez Murders
Regina King, Seven Seconds – WINNER
Sarah Paulson, American Horror Story: Cult

LEAD ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE
Antonio Banderas, Genius: Picasso
Darren Criss, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story – WINNER
Benedict Cumberbatch, Patrick Melrose
Jeff Daniels, The Looming Tower
John Legend, Jesus Christ Superstar
Jesse Plemons, Black Mirror, “USS Callister”

SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE
Adina Porter, American Horror Story: Cult
Letitia Wright, Black Mirror, “Black Museum”
Merrit Wever, Godless – WINNER
Sara Bareilles, Jesus Christ Superstar Live in Concert
Penelope Cruz, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story
Judith Light, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story

SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE
Jeff Daniels, Godless – WINNER
Brandon Victor Dixon, Jesus Christ Superstar Live in Concert
Ricky Martin, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story
Edgar Ramirez, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story
Finn Wittorck, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story
Michael Stuhlbag, The Looming Tower
John Leguizamo, Waco

REALITY SHOW COMPETITION
The Amazing Race
American Ninja Warrior
Project Runway
RuPaul’s Drag Race – WINNER
Top Chef
The Voice

VARIETY SKETCH SERIES
At Home With Amy Sedaris
Drunk History
I Love You, America With Sarah Silverman
Portlandia
Saturday Night Live – WINNER
Tracey Ullman’s Show

VARIETY TALK SERIES
The Daily Show With Trevor Noah
Full Frontal With Samantha Bee
Jimmy Kimmel Live
Last Week Tonight With John Oliver – WINNER
The Late Late Show With James Corden
The Late Show With Stephen Colbert

Writing for a Drama Series
David Benioff and D.B. Weiss, Game of Thrones (“The Dragon and the Wolf”)
Phoebe Waller-Bridge, Killing Eve (“Nice Face”)
The Duffer Brothers, Stranger Things (“Chapter Nine: The Gate”)
Joel Fields and Joe Weisberg, The Americans (“Start”) – WINNER
Peter Morgan, The Crown (“Mystery Man”)
Bruce Miller, The Handmaid’s Tale (“June”)

Directing for a Drama Series
Alan Taylor, Game Of Thrones (“Beyond The Wall”)
Jeremy Podeswa, Game Of Thrones (“The Dragon And The Wolf”)
Jason Bateman, Ozark (“The Toll”)
Daniel Sackheim, Ozark (“Tonight We Improvise”)
The Duffer brothers, Stranger Things (“Chapter Nine: The Gate”)
Stephen Daldry, The Crown (“Paterfamilias”) – WINNER
Kari Skogland, The Handmaid’s Tale (“After”)

Outstanding Writing for a Comedy Series
Amy Sherman-Palladino, The Marvelous Mrs. Maisel, “Pilot” – WINNER
Donald Glover, Atlanta, “Alligator Man”
Stefani Robinson, Atlanta, “Barbershop”
Alec Berg and Bill Hader, Barry, “Chapter One: Make Your Mark”
Liz Sarnoff, Barry, “Chapter Seven: Loud, Fast, and Keep Going”
Alec Berg, Silicon Valley, “Fifty One Percent”

Outstanding Directing for a Comedy Series
Amy Sherman-Palladino, The Marvelous Mrs. Maisel, “Pilot” – WINNER
Donald Glover, Atlanta, “Fubu”
Mark Cendrowski, The Big Bang Theory, “The Bow Tie Asymmetry”
Jesse Peretz, GLOW, “Pilot”
Hiro Murai, Atlanta, “Teddy Perkins”
Mike Judge, Silicon Valley, “Initial Coin Offering”
Bill Hader, Barry, “Chapter One: Make Your Mark”

Writing for a Limited Series, TV Movie, or Special
Kevin McManus and Matthew McManus, American Vandal
Scott Frank, Godless
David Nicholls, Patrick Melrose
Tom Rob Smith, The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story
David Lynch and Mark Frost, Twin Peaks
William Bridges and Charlie Brooker, “USS Callister: Black Mirror” – WINNER

Directing for a Limited Series
Scott Frank, Godless
David Leveaux (director) and Alex Rudzinski (Live Television Director), Jesus Christ Superstar: Live In Concert
Barry Levinson, Paterno
Edward Berger, Patrick Melrose
Ryan Murphy, The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story – WINNER
Craig Zisk, The Looming Tower
David Lynch, Twin Peaks

Outstanding Writing for a Variety Special
Kid Gorgeous – WINNER
Full Frontal With Samantha Bee Presents: The Great American* Puerto Rico (*It’s Complicated)
Michelle Wolf: Nice Lady
Patton Oswalt: Annihilation
Steve Martin & Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life

Outstanding Directing for a Variety Special
Dave Chappelle: Equanimity
Jerry Seinfeld: Jerry Before Seinfeld
Steve Martin & Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life
Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake
The Oscars – WINNER

PLUS THE WINNERS OF THE CREATIVE ARTS EMMYS

PROGRAMS

Best Interactive Program
“The Daily Show with Trevor Noah”
“Full Frontal with Samantha Bee”
“Last Week Tonight with John Oliver” - WINNER
“The Late Late Show with James Corden”
“Saturday Night Live”

Best Structured Reality Program
“Antiques Roadshow”
“Fixer Upper”
“Lip Sync Battle”
“Queer Eye” - WINNER
“Shark Tank”
“Who Do You Think You Are?”

Best Unstructured Reality Program
“Born This Way”
“Deadliest Catch”
“Intervention”
“Naked and Afraid”
“RuPaul’s Drag Race: Untucked”
“United Shades of America” - WINNER

Best Variety Special (Live)
“75th Annual Golden Globe Awards”
“60th Annual Grammy Awards”
“Jesus Christ Superstar” - WINNER
“Night of Too Many Stars: America Unites for Autism Programs”
“The Oscars”

Best Variety Special (Recorded)
“Carol Burnett Show 50th Anniversary Special”
“Carpool Karaoke Primetime Special 2018”
“Dave Chappelle: Equanimity” - WINNER
“Full Frontal with Samantha Bee: The Great American Puerto Rico”
“Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life”

Best Children’s Program
“Alexa and Katie”
“Fuller House”
“The Magical Wand Chase: A Sesame Street Special” - WINNER
“A Series of Unfortunate Events”
“Star Wars Rebels”

Best Commercial
“Alexa Loses Her Voice” (Amazon)
“Earth: Shot on iPhone” (iPhone)
“In Real Life” (Monica Lewinsky: Anti-Bullying)
“It’s a Tide Ad” (Tide)
“The Talk” (P&G) - WINNER

Best TV Movie
“Fahrenheit 451”
“Flint”
“Paterno”
“The Tale”
“USS Callister (Black Mirror)” - WINNER

SHORT FORM

Best Short Form Nonfiction/Reality Series
“The Americans: The Final Season”
“Anthony Bourdain: Explore Parts Unknown” - WINNER
“The Assassination of Gianni Versace: America’s Obsessions”
“Jay Leno’s Garage”
“Top Chef: Last Chance Kitchen”

Best Short Form Variety Series
“Carpool Karaoke: The Series” - WINNER
“Creating Saturday Night Live”
“The Daily Show: Between the Scenes”
“Gay of Thrones”
“Honest Trailers”
“The Tonight Show Starring Jimmy Fallon: Cover Room”

Best Short Form Animated Program
“Adventure Time” — “Ring of Fire”
“Robot Chicken” — “Freshly Baked: The Robot Chicken Santa Claus Pot Cookie Freakout Special” - WINNER
“Steven Universe” — “Jungle Moon”
“Teen Titans Go!” — “The Self-Indulgent 200th Episode Spectacular!”
“We Bare Bears” — “Hurricane Hal”

Best Short Form Comedy or Drama Series
“Broken”
“Caught: The Series”
“I Love Bekka and Lucy”
“James Corden’s Next James Corden” - WINNER
“The Eddie Murphy Role is Mine, Not Yours”

ACTING – GUEST

Best Comedy Guest Actor
Katt Williams, “Atlanta” - WINNER
Sterling K. Brown, “Brooklyn Nine-Nine”
Lin-Manuel Miranda, “Curb Your Enthusiasm”
Bryan Cranston, “Curb Your Enthusiasm”
Bill Hader, “Saturday Night Live”
Donald Glover, “Saturday Night Live”

Best Comedy Guest Actress
Wanda Sykes, “Black-ish”
Maya Rudolph, “The Good Place”
Jane Lynch, “The Marvelous Mrs. Maisel”
Tiffany Haddish, “Saturday Night Live” - WINNER
Tina Fey, “Saturday Night Live”
Molly Shannon, “Will and Grace”

Best Drama Guest Actor
Matthew Goode, “The Crown”
F. Murray Abraham, “Homeland”
Cameron Britton, “Mindhunter”
Gerald McRaney, “This is Us”
Ron Cephas Jones, “This is Us” - WINNER
Jimmi Simpson, “Westworld”

Best Drama Guest Actress
Diana Rigg, “Game of Thrones”
Samira Wiley, “The Handmaid’s Tale” - WINNER
Cherry Jones, “The Handmaid’s Tale”
Kelly Jenrette, “The Handmaid’s Tale”
Cicely Tyson, “How to Get Away with Murder”
Viola Davis, “Scandal”

ACTING – SHORT FORM

Best Short Form Actor
Miles Tagtmeyer, “Broken”
DeStorm Power, “Caught: The Series”
Alexis Denisof, “I Love Bekka and Lucy”
James Corden, “James Corden’s Next James Corden” - WINNER
Melvin Jackson Jr., “The Eddie Murphy Role is Mine, Not Yours”

Best Short Form Actress
Kelli O’Hara, “The Accidental Wolf”
Diarra Kilpatrick, “American Koko”
Christina Pickles, “Break a Hip” - WINNER
Lee Garlington, “Broken”
Naomi Grossman, “Ctrl Alt Delete”
Megan Amram, “An Emmy for Megan”

HOST

Best Reality Host
Ellen DeGeneres, “Ellen’s Game of Games”
Jane Lynch, “Hollywood Game Night”
Heidi Klum and Tim Gunn, “Project Runway”
RuPaul Charles, “RuPaul’s Drag Race”- WINNER
W. Kamau Bell, “United Shades of America”

ANIMATED

Best Character Voice-Over Performance
Seth MacFarlane, “American Dad”
Alex Borstein, “Family Guy” - WINNER
Seth MacFarlane, “Family Guy”
Russi Taylor, “The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular”
Dan Castellaneta, “The Simpsons”

Best Individual Achievement in Animation
Lindsay Small-Butera, “Adventure Time”
Stu Livingston, “Hey Arnold! The Jungle Movie”
Jeff Scher, “The Number on Great-Grandpa’s Arm”
Justin Martin, “The Scariest Story Ever Told: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular”
Caroline Cruikshank, “The Simpsons”
Patrick Bryson, “Steven Universe”

Best Animated Program
“Baymax Returns (Big Hero 6: The Series)”
“Bob’s Burgers” — “V for Valentine-detta”
“Rick and Morty” — “Pickle Rick” - WINNER
“The Simpsons” — “Gone Boy”
“South Park” — “Put it Down”

CASTING

Best Reality Casting
“Born This Way”
“Project Runway”
“Queer Eye”- WINNER
“RuPaul’s Drag Race”
“The Voice”

Best Comedy Casting
“Atlanta”
“Barry”
“GLOW”
“The Marvelous Mrs. Maisel” - WINNER
“Silicon Valley”

Best Drama Casting
“The Crown” - WINNER
“Game of Thrones”
“The Handmaid’s Tale”
“Stranger Things”
“Westworld”

Best Movie/Mini Casting
“The Assassination of Gianni Versace” - WINNER
“Godless”
“Jesus Christ Superstar”
“The Looming Tower”
“Patrick Melrose”

CHOREOGRAPHY

Best Choreography
Chloe Arnold, “The Late Late Show with James Corden” — “Greatest Showman,” “Crossswalk the Musical on Broadway”
Mandy Moore, “So You Think You Can Dance” — “Brand New,” “To Make You Feel My Love” - WINNER
Travis Wall, “So You Think You Can Dance” — “Change is Everything,” “Strange Fruit”
Al Blackstone, “So You Think You Can Dance” — “The Man That Got Away, “L-O-V-E”
Christopher Scott, “So You Think You Can Dance” — “Prism,” “Say You Won’t Let Go”

CINEMATOGRAPHY

Best Cinematography (Nonfiction)
“Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos”
“Blue Planet II” — “The Deep”
“Blue Planet II” — “One Ocean”
“Chef’s Table” — “Corrado Assenza”
“Jane” - WINNER

Best Cinematography (Reality)
“The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure”
“Born This Way” — “Homecoming”
“Deadliest Catch” — “Battle Lines”
“Life Below Zero” — Series Body of Work- WINNER
“Queer Eye” — “To Gay or Not Too Gay”
“RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board”

Best Cinematography (Single-Camera Series, Half Hour)
“Atlanta” — “Teddy Perkins” - WINNER
“Barry” — “Chapter Eight: Know Your Truth”
“The End of the F***ing World” — “Episode 3”
“GLOW” — “Pilot”
“Mozart in the Jungle” — “Ichi Go Ichi E”

Best Cinematography (Single-Camera Series, Hour)
“The Crown” — “Beryl” - WINNER
“The Handmaid’s Tale” — “June”
“Legion” — “Chapter 9”
“The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot”
“Ozark” — “The Toll”
“Stranger Things” — “Chapter One: MADMAX”
“Westworld” — “The Riddle of the Sphinx”

Best Cinematography (Multi-Camera Series)
“The Ranch” — “Do What You Gotta Do”
“Superior Donuts” — “Grades of Wrath”
“Will and Grace” — “A Gaye Olde Christmas” - WINNER

Best Cinematography (Movie/Mini)
“The Alienist” — “The Boy on the Bridge”
“Fahrenheit 451”
“Genius: Picasso” — “Chapter One” - WINNER
“Godless” — “An Incident at Creede”
“USS Callister (Black Mirror)”

COSTUMES

Best Costumes (Variety/Nonfiction/Reality)
“Dancing with the Stars” — “Disney Night”
“Jesus Christ Superstar”
“RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” - WINNER
“Saturday Night Live” — “Host: Natalie Portman”
“Tracey Ullman’s Show” — “Episode 1”

Best Contemporary Costumes
“The Assassination of Gianni Versace” — “The Man Who Would Be Vogue” - WINNER
“Black-ish” — “Juneteenth”
“Empire” — “Slave to Memory”
“Grace and Frankie” — “The Expiration Date”
“This is Us” — “The Wedding”

Best Fantasy/Sci-Fi Costumes
“Fahrenheit 451”
“Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER
“The Handmaid’s Tale” — “Seeds”
“A Series of Unfortunate Events” — “The Vile Village: Part 1”
“Westworld” — “Akane No Mai”

Best Period Costumes
“The Alienist” — “A Fruitful Partnership”
“The Crown” — “Dear Mrs. Kennedy” - WINNER
“Genius: Picasso” — “Chapter One”
“The Marvelous Mrs. Maisel” — “The Disappointment of the Dionne Quintuplets”
“Outlander” — “Freedom and Whisky”

DIRECTING

Best Directing (Documentary/Nonfiction)
“Icarus”
“Jane” - WINNER
“The Vietnam War” — “Episode 8: The History of the World”
“Wild Wild Country” — “Part 3”
“The Zen Diaries of Garry Shandling”

Best Directing (Reality)
“The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure”
“American Ninja Warrior” — “Daytona Beach Qualifiers”
“RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board”- WINNER
“Shark Tank” — “Episode 903”
“The Voice” — “Live Top 11 Performance”

Best Directing (Variety Series)
“Full Frontal with Samantha Bee” — “Episode 2061”
“Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421”
“The Late Late Show with James Corden” — “Episode 0416”
“The Late Show with Stephen Colbert” — “Episode 438”
“Portlandia” — “Riot Spray”
“Saturday Night Live” — “Host: Donald Glover” - WINNER

DOCUMENTARY/INFORMATIONAL

Best Documentary/Nonfiction Series
“American Masters”
“Blue Planet II”
“The Defiant Ones”
“The Fourth Estate”
“Wild Wild Country” - WINNER

Best Documentary/Nonfiction Special
“Icarus”
“Jim and Andy: The Great Beyond”
“Mister Rogers: It’s You I Like”
“Spielberg”
“The Zen Diaries of Garry Shandling” - WINNER

Exceptional Merit in Documentary Filmmaking
“City of Ghosts”
“Jane”
“Strong Island” - WINNER
“What Haunts Us”

Best Informational Program
“Anthony Bourdain: Parts Unknown” - WINNER
“Leah Remini: Scientology and the Aftermath”
“My Next Guest Needs No Introduction with David Letterman”
“Star Talk with Neil deGrasse Tyson”
“Vice”

HAIRSTYLING

Best Hairstyling (Multi-Camera)
“Dancing with the Stars” — “Night at the Movies”
“Jesus Christ Superstar”
“RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” - WINNER
“Saturday Night Live” — “Host: Tiffany Haddish”
“The Voice” — “Live Finale, Part 1”

Best Hairstyling (Single-Camera Series)
“The Crown” — “Dear Mrs. Kennedy”
“Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf”
“GLOW” — “Pilot”
“The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot”
“Westworld” — “Akane No Mai” - WINNER

Best Hairstyling (Movie/Mini)
“American Horror Story: Cult”
“The Assassination of Gianni Versace” - WINNER
“Genius: Picasso”
“Godless”
“The Last Tycoon” — “Oscar, Oscar, Oscar”
“Twin Peaks”

INTERACTIVE MEDIA

Best Creative Achievement in Interactive Media Within Unscripted Program
“Conan Without Borders” - WINNER
“The Oscars” — “All Access”
“RuPaul’s Drag Race” — “Season 10 RuVeal”
“Watch What Happens Live! With Andy Cohen”

Best Creative Achievement in Interactive Media Within Scripted Program
“Mr. Robot” — “Ecoin”
“Rick and Morty’ — “Virtual Rick-ality”
“Silicon Valley” — “Interactive World: Not Hotdog, VR and Twitter-Powered Pizza Drones”
“13 Reasons Why” — “Talk to the Reasons”
“Westworld” — “Chaos Takes Control Interactive Experience” - WINNER

Best Original Interactive Program
“Back to the Moon”
“Blade Runner 2049: Memory Lab”
“Coco VR”
“NASA JPL: Cassini’s Grand Finale” - WINNER
“Spider-Man Homecoming VR Experience”

LIGHTING DESIGN

Best Lighting Design/Direction (Variety Series)
“America’s Got Talent” — “The Finals”
“Dancing with the Stars” — “Halloween Night”
“Saturday Night Live” — “Host: Kevin Hart” - WINNER
“So You Think You Can Dance” — “Finale”
“The Voice” — “Live Finale, Part 1”

Best Lighting Design/Direction (Variety Special)
“60th Annual Grammy Awards”
“Jesus Christ Superstar” - WINNER
“The Oscars”
“Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake”
“71st Annual Tony Awards”

MAIN TITLE DESIGN

Best Main Title Design
“The Alienist”
“Altered Carbon”
“Counterpart” - WINNER
“GLOW”
“Westworld”

MAKEUP

Best Makeup (Non-Prosthetic, Mulit-Camera)
“Dancing with the Stars” — “Halloween Night”
“Jesus Christ Superstar”
“RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board”
“Saturday Night Live” — “Host: Tina Fey” - WINNER
“The Voice” — “Live Finale, Part 1”

Best Makeup (Single-Camera Series, Non-Prosthetic)
“Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf”
“GLOW” — “Money’s in the Chase”
“The Handmaid’s Tale” — “Unwomen”
“This is Us” — “Number Three”
“Vikings” — “Homeland”
“Westworld” — “Akane No Mai” - WINNER

Best Makeup (Movie/Mini, Non-Prosthetic)
“American Horror Story: Cult”
“The Assassination of Gianni Versace” - WINNER
“Genius: Picasso”
“The Last Tycoon” — “Oscar, Oscar, Oscar”
“Twin Peaks”

Best Prosthetic Makeup
“American Horror Story: Cult”
“The Assassination of Gianni Versace”
“Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” - WINNER
“Star Trek: Discovery” — “Will You Take My Hand?”
“Westworld” — “The Riddle of the Sphinx”

MOTION DESIGN

Best Motion Design
“Broad City” — “Mushrooms”
“Wasted! The Story of Food Waste”

MUSIC

Best Music and Lyrics
“Big Mouth” — “Totally Gay”
“A Christmas Story Live” — “In the Market for a Miracle”
“The Good Fight” — “High Crimes and Misdemeanors”
“If You’re Not in the Obit, Eat Breakfast” — “Just Getting Started”
“Saturday Night Live” — “Come Back Barack” - WINNER
“Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life” — “The Buddy Song”

Best Music Direction
“Bruno Mars: 24K Magic Live at the Apollo”
“Elton John: I’m Still Standing – A Grammy Salute”
“The Oscars”
“Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake”
“Tony Bennett: The Library of Congress Gershwin Prize for Popular Song” - WINNER

Best Main Title Theme Music
“The Defenders”
“Godless” - WINNER
“The Last Tycoon”
“The Putin Interviews”
“Somebody Feed Phil”
“The Tick”

Best Music Supervision
“Atlanta” — “Alligator Man”
“The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” - WINNER
“Stranger Things” — “Trick or Treat, Freak”
“This is Us” — “That’ll Be the Day”
“Westworld” — “Akane No Mai”

Best Music Composition (Movie/Mini)
“Alias Grace” — “Part 1”
“The Commuter (Electric Dreams)”
“Crazy Diamond (Electric Dreams)”
“Godless” — “Homecoming”
“March of the Penguins 2: The Next Step” - WINNER
“USS Callister (Black Mirror)”

Best Music Composition (Series)
“Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” - WINNER
“Jessica Jones” — “AKA Playland”
“Once Upon a Time” — “Leaving Storybrooke”
“SEAL Team” — “Pattern of Life”
“Star Wars Rebels” — “Family Reunion – And Farewell”
“Westworld” — “Akane No Mai”

NARRATOR

Best Narrator
David Attenborough, “Blue Planet II” — “One Ocean” - WINNER
Carl Reiner, “If You’re Not in the Obit, Eat Breakfast”
Morgan Freeman, “March of the Penguins 2: The Next Step”
Charles Dance, “Savage Kingdom” — “Uprising: First Blood”
Liev Schreiber, “24/7” — “Canelo-Golovkin”

PICTURE EDITING

Best Picture Editing (Nonfiction)
“Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” - WINNER
“The Defiant Ones” — “Episode 3”
“Jane”
“Wild Wild Country” — “Part 3”
“The Zen Diaries of Garry Shandling”

Best Picture Editing (Structured or Competition Reality)
“The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure”
“American Ninja Warrior” — “Daytona Beach Qualifiers”
“Queer Eye” — Series Body of Work - WINNER
“RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board”
“The Voice” — Series Body of Work

Best Picture Editing (Unstructured Reality)
“Born This Way” — Series Body of Work
“Deadliest Catch” — “Battle Lines”
“Life Below Zero” — “The 11th Hour”
“RuPaul’s Drag Race: Untucked” — “Untucked – 10s Across the Board”
“United Shades of America” — “Sikhs in America” - WINNER

Best Picture Editing (Variety)
“Carpool Karaoke Primetime Special 2018”
“Dave Chappelle: Equanimity”
“Drunk History” — “Heroines”
“Full Frontal with Samantha Bee: The Great American Puerto Rico”
“Last Week Tonight with John Oliver” — “Wax President Harding (Segment)”
“Last Week Tonight with John Oliver” — “Border Patrol (Segment)” - WINNER

Best Picture Editing (Multi-Camera Series)
“The Big Bang Theory” — “The Bow Tie Asymmetry”
“Mom” — “Crazy Snakes and a Clog to the Head”
“One Day at a Time” — “Not Yet”
“Roseanne” — “Darlene v. David”
“Will and Grace” — “Grandpa Jack” - WINNER

Best Picture Editing (Single Camera Comedy)
“Atlanta” — “Alligator Man”
“Atlanta” — “Teddy Perkins”
“Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going”
“Barry” — “Chapter Eight: Know Your Truth”
“The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” - WINNER

Best Picture Editing (Single Camera Drama)
“Game of Thrones” — “Beyond the Wall”
“Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf”
“Game of Thrones” — “The Spoils of War”
“The Handmaid’s Tale” — “June” - WINNER
“Stranger Things” — “Chapter Nine: The Gate”

Best Picture Editing (Single Camera Movie/Mini)
“The Assassination of Gianni Versace” — “Alone”
“The Assassination of Gianni Versace” — “House by the Lake”
“The Assassination of Gianni Versace” — “Manhunt”
“Twin Peaks” — “Part 8”
“USS Callister (Black Mirror)” - WINNER

PRODUCTION DESIGN

Best Production Design (Variety/Reality Series)
“Bill Nye Saves the World” — “Extinction: Why all Our Friends Are Dying”
“Dancing with the Stars” — “Night at the Movies”
“Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 418”
“Saturday Night Live” — “Host: Bill Hader” - WINNER
“The Voice” — “The Blind Auditions Season Premiere”

Best Production Design (Variety Special)
“Carol Burnett Show 50th Anniversary Special”
“75th Annual Golden Globe Awards”
“60th Annual Grammy Awards”
“Jesus Christ Superstar” - WINNER
“The Oscars”

Best Production Design (Narrative, Half-Hour or Less)
“Atlanta” — “Teddy Perkins”
“Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going”
“GLOW” — “The Dusty Spur” - WINNER
“Grace and Frankie” — “The Tappys”
“Silicon Valley” — “Tech Evangelist”
“Will and Grace” — “A Gaye Olde Christmas”

Best Production Design (Narrative, Period/Fantasy)
“The Alienist” — “The Boy on the Bridge”
“The Crown” — “Beryl”
“Game of Thrones” — “Dragonstone” - WINNER
“The Marvelous Mrs. Maisel” — “Ya Shivu v Bolshom Dome Na Kholme”
“Westworld” — “Akane No Mai”

Best Production Design (Narrative, Contemporary)
“American Horror Story: Cult”
“The Handmaid’s Tale” — “June” - WINNER
“The Handmaid’s Tale” — “Seeds”
“Ozark” — “My Dripping Sleep”
“Twin Peaks”

SOUND EDITING

Best Sound Editing (Nonfiction)
“Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Seattle” - WINNER
“Blue Planet II” — “Coral Reefs”
“The Defiant Ones” — “Episode 1”
“Jane”
“The Vietnam War” — “Episode 6: Things Fall Apart”
“Wild Wild Country” — “Part 1”

Best Sound Editing (Half Hour Series)
“Atlanta” — “Teddy Perkins”
“Ballers” — “Bull Rush”
“Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” - WINNER
“Star Wars Rebels” — “A World Between Worlds”
“Vice Principals” — “The Union of the Wizard and the Warrior”

Best Sound Editing (One Hour Series)
“Game of Thrones” — “The Spoils of War”
“Homeland” — “All In”
“Star Trek: Discovery” — “What’s Past is Prologue”
“Stranger Things” — “Chapter Eight: The Mind Flayer” - WINNER
“Westworld” — “Akane No Mai”

Best Sound Editing (Movie/Mini)
“American Horror Story: Cult” — “Great Again”
“Fahrenheit 451”
“Godless” — “Homecoming”
“Twin Peaks” — “Part 8”
“USS Callister (Black Mirror)” - WINNER
“Waco” — “Operation Showtime”

SOUND MIXING

Best Sound Mixing (Nonfiction)
“Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” - WINNER
“The Defiant Ones” — “Episode 1”
“Jane”
“The Vietnam War” — “Episode 6: Things Fall Apart”
“Wild Wild Country” — “Part 1”

Best Sound Mixing (Variety)
“60th Annual Grammy Awards”
“Jesus Christ Superstar” - WINNER
“Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421”
“The Oscars”
“The Voice” — “Live Finale, Part 2”

Best Sound Mixing (Half Hour Series)
“Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” - WINNER
“Family Guy” — “Three Directors”
“Modern Family” — “Lake Life”
“Mozart in the Jungle” — “Domo Arigato”
“Silicon Valley” — “Fifty-One Percent”

Best Sound Mixing (One Hour Series)
“Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER
“The Handmaid’s Tale” — “June”
“Mr. Robot” — “eps3.4_runtime-error.r00”
“Stranger Things” — “Chapter Eight: The Mind Flayer”
“Westworld” — “Akane No Mai”

Best Sound Mixing (Movie/Mini)
“The Assassination of Gianni Versace” — “The Man Who Would Be Vogue”
“Fahrenheit 451”
“Genius: Picasso” — “Chapter One” - WINNER
“Twin Peaks” — “Part 8”
“Waco” — “Operation Showtime”

SPECIAL AND VISUAL EFFECTS

Best Special Visual Effects
“Altered Carbon” — “Out of the Past”
“Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER
“Lost in Space” — “Danger, Will Robinson”
“Stranger Things” — “Chapter Nine: The Gate”
“Westworld” — “The Passenger”

Best Supporting Visual Effects
“The Alienist” — “The Boy on the Bridge” - WINNER
“The Crown” — “Misadventure”
“Gotham” — “That’s Entertainment”
“The Handmaid’s Tale” — “June”
“Mr. Robot” — “eps3.4_runtime-err0r.r00”

STUNT COORDINATION

Best Stunt Coordination (Comedy/Variety)
“Brooklyn Nine-Nine”
“Cobra Kai”
“GLOW” - WINNER
“Saturday Night Live”
“Shameless”

Best Stunt Coordination (Drama/Movie/Mini)
“The Blacklist”
“Blindspot”
“Game of Thrones” - WINNER
“The Punisher”
“Westworld”

TECHNICAL DIRECTION

Best Technical Direction (Movie/Mini/Special)
“Carpool Karaoke Primetime Special 2018”
“Jesus Christ Superstar” - WINNER
“The Oscars”
“2018 Rock and Roll Hall of Fame Induction Ceremony”
“Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake”

Best Technical Direction (Series)
“The Big Bang Theory” — “The Bow Tie Asymmetry”
“Dancing with the Stars” — “Finale”
“Jimmy Kimmel Live” — “Live in Brooklyn: Billy Joel and Tracy Morgan”
“Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421”
“Saturday Night Live” — “Host: Donald Glover” - WINNER
“The Voice” — “Live Finale, Part 2”

WRITING

Best Writing (Nonfiction)
“Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Southern Italy” - WINNER
“The Defiant Ones” — “Episode 1”
“Icarus”
“Jane”
“Mister Rogers: It’s You I Like”
“The Vietnam War” — “Episode 8: The History of the World”

Best Writing (Variety Series)
“Full Frontal with Samantha Bee”
“Last Week Tonight with John Oliver” - WINNER
“Late Night with Seth Meyers”
“The Late Show with Stephen Colbert”
“Saturday Night Live”

Just Jared on Facebook
Photos: NBC
Posted to: 2018 Emmy Awards, Emmy Awards

JJ Links Around The Web

Getty
  • Here's why Meghan Markle's father says he did a tell-all - TMZ
  • Noah Centineo is spilling on his ideal date with Selena Gomez - Just Jared Jr
  • Jaden Smith says it's true that Tyler the Creator is his boyfriend - TooFab
  • Cardi B changed the lyrics to a song about Offset - Lainey Gossip
  • Sophie Turner has a mental health reminder on her phone - Just Jared Jr
  • Is Joaquin Phoenix's Joker role freaking out Rooney Mara? - Gossip Cop