Top Stories

Creative Arts Emmys 2020 - See Every Winner in 100 Categories

Creative Arts Emmys 2020 - See Every Winner in 100 Categories

There are so many categories at the Emmy Awards that every year, the Television Academy also has the Creative Arts Emmys ceremony where the bulk of the awards are handed out.

For 2020, there are 123 categories overall and only 23 of them are being handed out during tonight’s live show on ABC, so the other 100 were handed out earlier in the week.

The 2020 Creative Arts Emmy Awards took place across five nights this week with Nailed It‘s Nicole Byer as the host for all five shows. Most of the categories involve the creative aspects that go into your favorite shows, like costumes, makeup, sound design, production design, visual effects, etc.

Some of the other awards that were handed out include Guest Actor and Actress awards for both drama and comedy series, as well as awards for Short Form programs. The new streaming service Quibi won their first awards in those categories!

Here is the full list of nominees for the major awards being handed out in the main event.

Click inside to see the full list of Creative Arts Emmys winners…

NIGHT ONE

OUTSTANDING DOCUMENTARY OR NONFICTION SPECIAL

The Apollo – WINNER
Beastie Boys Story
Becoming
Laurel Canyon: A Place in Time
The Great Hack

OUTSTANDING HOSTED NONFICTION SERIES OR SPECIAL

Comedians in Cars Getting Coffee
Leah Remini: Scientology And The Aftermath – WINNER
The World According to Jeff Goldblum
Ugly Delicious
Vice

OUTSTANDING SHORT FORM NONFICTION OR REALITY SERIES

Between The Scenes – The Daily Show
Full Frontal With Samantha Bee Presents: Pandemic Video Diaries
National Geographic Presents: Creating Cosmos: Possible Words – WINNER
Pose: identity, Family, Community
Rupaul’s Drag Race Out of The Closet

OUTSTANDING STRUCTURED REALITY PROGRAM

A Very Brady Renovation
Antiques Roadshow
Love Is Blind
Queer Eye – WINNER
Shark Tank

OUTSTANDING CASTING FOR A REALITY PROGRAM

Born This Way
Love Is Blind
Queer Eye
RuPaul’s Drag Race – WINNER
The Voice

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A NONFICTION PROGRAM

American Factory
Apollo 11
Becoming
Sea of Shadows
Serengeti
The Cave – WINNER

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A REALITY PROGRAM

Cheer
Life Below Zero – WINNER
Queer Eye
RuPaul’s Drag Race
Survivor

OUTSTANDING DIRECTING FOR A DOCUMENTARY/NONFICTION PROGRAM

American Factory – WINNER
Apollo 11
Becoming
The Cave
The Last Dance
Tiger King: Murder, Mayhem, and Madness

OUTSTANDING DIRECTING FOR A REALITY PROGRAM

Cheer – WINNER
LEGO Masters
Queer Eye
RuPaul’s Drag Race
Top Chef

OUTSTANDING MUSIC COMPOSITION FOR A DOCUMENTARY SERIES OR SPECIAL (ORIGINAL DRAMATIC SCORE)

Becoming
Home
McMillion$
Tiger King: Murder, Mayhem, and Madness
Why We Hate – WINNER

OUTSTANDING NARRATOR

Kareem Abdul-Jabbar, Black Patriots: Heroes of The Revolution
David Attenborough, Seven Worlds, One Planet – WINNER
Angela Bassett, The Imagineering Story
Chiwetel Ejiofor, The Elephant Queen
Lupita Nyong’o, Serengeti

OUTSTANDING PICTURE EDITING FOR A NONFICTION PROGRAM

American Factory
Apollo 11 – WINNER
Beastie Boys Story
McMillion$
The Last Dance
Tiger King: Murder, Mayhem, and Madness

OUTSTANDING PICTURE EDITING FOR A STRUCTURED REALITY OR COMPETITION PROGRAM

LEGO Masters
Queer Eye
RuPaul’s Drag Race – WINNER
Survivor
Top Chef

OUTSTANDING PICTURE EDITING FOR AN UNSTRUCTURED REALITY PROGRAM

Cheer – WINNER
Deadliest Catch
Life Below Zero
RuPaul’s Drag Race: Untucked

OUTSTANDING SOUND EDITING FOR A NONFICTION OR REALITY PROGRAM (SINGLE OR MULTI-CAMERA)

Apollo 11 – WINNER
Beastie Boys Story
Cheer
Laurel Canyon: A Place in Time
McMillion$
Tiger King: Murder, Mayhem, and Madness

OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A NONFICTION OR REALITY PROGRAM (SINGLE OR MULTI-CAMERA)

Apollo 11 – WINNER
Beastie Boys Story
Cheer
Laurel Canyon: A Place in Time
RuPaul’s Drag Race
Tiger King: Murder, Mayhem, and Madness

OUTSTANDING WRITING FOR A NONFICTION PROGRAM

Beastie Boys Story
Circus of Books
Don’t F**k With Cats: Hunting an Internet Killer – WINNER
McMillion$
The Cave

NIGHT TWO

OUTSTANDING SHORT FORM VARIETY SERIES

Being at Home with Samantha Bee
Between Two Ferns with Zach Galifinakis: The Movie Sorta Uncut Interviews
Carpool Karaoke: The Series – WINNER
Jimmy Kimmel’s Quarantine Minilogues
The Randy Rainbow Show

OUTSTANDING VARIETY SKETCH SERIES

A Black Lady Sketch Show
Drunk History
Saturday Night Live – WINNER

OUTSTANDING VARIETY SPECIAL (LIVE)

73rd Annual Tony Awards
77th Annual Golden Globe Awards
Live in Front of a Studio Audience: “All in The Family” and “Good Times” – WINNER
Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez and Shakira
The Oscars

OUTSTANDING CONTEMPORARY HAIRSTYLING FOR A VARIETY, NONFICTION, OR REALITY PROGRAM

A Celebration of the Music from Coco
Dancing with the Stars
RuPaul’s Drag Race – WINNER
The Oscars
The Voice

OUTSTANDING CONTEMPORARY MAKEUP FOR A VARIETY, NONFICTION OR REALITY PROGRAM (NONPROSTHETIC)

Dancing with the Stars
RuPaul’s Drag Race – WINNER
The Little Mermaid Live!
The Oscars
The Voice

OUTSTANDING COSTUMES FOR A VARIETY, NONFICTION, OR REALITY PROGRAM

Dancing with the Stars
Drunk History
RuPaul’s Drag Race
Saturday Night Live
The Masked Singer – WINNER

OUTSTANDING DIRECTING FOR A VARIETY SERIES

A Black Lady Sketch Show
Last Week Tonight with John Oliver
Saturday Night Live – WINNER
The Daily Show with Trevor Noah
The Late Show with Stephen Colbert
Tiffany Haddish Presents: They Ready

OUTSTANDING LIGHTING DESIGN/LIGHTING DIRECTION FOR A VARIETY SPECIAL

62nd Grammy Awards
73rd Annual Tony Awards
Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez and Shakira – WINNER
The Kennedy Center Honors
The Oscars

OUTSTANDING MUSIC DIRECTION

Let’s Go Crazy: The Grammy Salute to Prince
Saturday Night Live
Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez and Shakira
The Kennedy Center Honors – WINNER
The Oscars

OUTSTANDING PICTURE EDITING FOR VARIETY PROGRAMMING

Dave Chappelle: Sticks & Stones
Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize for American Humor
Last Week Tonight with John Oliver (The Journey of ChiiJohn: Chapter 2)
Last Week Tonight with John Oliver (Eat Sh!t, Bob!) – WINNER
The Daily Show with Trevor Noah

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN FOR A VARIETY, REALITY OR COMPETITION SERIES

At Home with Amy Sedaris
Drunk History
Last Week Tonight with John Oliver
Queer Eye
Saturday Night Live – WINNER

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN FOR A VARIETY SPECIAL

62nd Grammy Awards
77th Annual Golden Globe Awards
Live in Front of a Studio Audience: “All in the Family” and “Good Times”
The Little Mermaid Live!
The Oscars – WINNER

OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A VARIETY SERIES OR SPECIAL

62nd Grammy Awards
Dave Chappelle: Sticks & Stones
Last Week Tonight with John Oliver
The Daily Show with Trevor Noah
The Oscars – WINNER

OUTSTANDING TECHNICAL DIRECTION, CAMERAWORK, VIDEO CONTROL FOR A SERIES

Curb Your Enthusiasm
Jimmy Kimmel Live!
Last Week Tonight with John Oliver – WINNER
Saturday Night Live
The Voice

OUTSTANDING TECHNICAL DIRECTION, CAMERAWORK, VIDEO CONTROL FOR A SPECIAL

2019 American Music Awards
Dave Chappelle: Sticks & Stones
Live in Front of a Studio Audience: “All in the Family” and “Good Times” – WINNER
The Little Mermaid Live!
The Oscars

OUTSTANDING WRITING FOR A VARIETY SERIES

Full Frontal with Samantha Bee
Last Week Tonight with John Oliver – WINNER
Late Night with Seth Meyers
The Daily Show with Trevor Noah
The Late Show with Stephen Colbert

NIGHT THREE

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A LIMITED SERIES OR MOVIE

Defending Jacob
Devs
The Plot Against America
Watchmen (Little Fear of Lightning)
Watchmen (This Extraordinary Being) – WINNER

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A MULTI-CAMERA SERIES

Bob Hearts Abishola
Family Reunion
The Ranch – WINNER
Will & Grace

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A SINGLE-CAMERA SERIES (HALF-HOUR)

Homecoming
Insecure (Lowkey Happy)
Insecure (Lowkey Lost)
The End of the F***ing World
The Mandalorian – WINNER

OUTSTANDING CONTEMPORARY HAIRSTYLING

black-ish – WINNER
Grace and Frankie
Schitt’s Creek
The Handmaid’s Tale
The Politician
This Is Us

OUTSTANDING FANTASY/SCI-FI COSTUMES

Carnival Row
The Handmaid’s Tale
The Mandalorian
Watchmen – WINNER
Westworld

OUTSTANDING MULTI-CAMERA PICTURE EDITING FOR A COMEDY SERIES

One Day at a Time – WINNER
The Conners
Will & Grace (We Love Lucy)
Will & Grace (What a Dump)

OUTSTANDING PERIOD COSTUMES

The Crown – WINNER
Hollywood
The Marvelous Mrs. Maisel
Mrs. America
Pose

OUTSTANDING PERIOD MAKEUP AND/OR CHARACTER MAKEUP (NON-PROSTHETIC)

American Horror Story: 1984
Hollywood
The Marvelous Mrs. Maisel – WINNER
Pose
Star Trek: Picard

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN FOR A NARRATIVE CONTEMPORARY PROGRAM (ONE HOUR OR MORE)

Big Little Lies
The Handmaid’s Tale – WINNER
Killing Eve
The Morning Show
Ozark
Succession

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN FOR A NARRATIVE PROGRAM (HALF-HOUR)

GLOW
Space Force
The Mandalorian – WINNER
What We Do In the Shadows
Will & Grace

OUTSTANDING PROSTHETIC MAKEUP FOR A SERIES, LIMITED SERIES, MOVIE OR SPECIAL

American Horror Story: 1984
Hollywood
The Mandalorian
Pose
Star Trek: Picard – WINNER
Westworld

OUTSTANDING SINGLE-CAMERA PICTURE EDITING FOR A DRAMA SERIES

Ozark (Fire Pink)
Ozark (Wartime)
Stranger Things
Succession (DC)
Succession (This Is Not for Tears) – WINNER
The Mandalorian (Chapter 2: The Child)
The Mandalorian (Chapter 4: Sanctuary)
The Mandalorian (Chapter 8: Redemption)

OUTSTANDING SINGLE-CAMERA PICTURE EDITING FOR A LIMITED SERIES OR MOVIE

El Camino: A Breaking Bad Movie
Mrs. America
Watchmen (It’s Summer and We’re Running Out of Ice)
Watchmen (This Extraordinary Being)
Watchmen (A God Walks In to Abar) – WINNER

OUTSTANDING SOUND EDITING FOR A COMEDY OR DRAMA SERIES (ONE HOUR)

Better Call Saul
The Boys
The Crown
Star Trek: Picard
Stranger Things – WINNER
Westworld

OUTSTANDING SOUND EDITING FOR A COMEDY OR DRAMA SERIES (HALF-HOUR) AND ANIMATION

GLOW
The Mandalorian – WINNER
Silicon Valley
Space Force
What We Do in the Shadows

OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A COMEDY OR DRAMA SERIES (HALF-HOUR) AND ANIMATION

The Mandalorian – WINNER
Modern Family
The Ranch
Schitt’s Creek
Space Force

OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A LIMITED SERIES OR MOVIE

American Horror Story: 1984
DEVS
El Camino: A Breaking Bad Movie
Hollywood
Watchmen – WINNER

OUTSTANDING SPECIAL VISUAL EFFECTS

Lost in Space
The Mandalorian – WINNER
Stranger Things
Watchmen
Westworld

OUTSTANDING SPECIAL VISUAL EFFECTS IN A SUPPORTING ROLE

Devs
The Handmaid’s Tale
Tales From the Loop
Tom Clancy’s Jack Ryan
Vikings – WINNER

NIGHT FOUR

OUTSTANDING DERIVATIVE INTERACTIVE PROGRAM

Big Mouth Guide to Life – WINNER
Doctor Who: The Runaway

OUTSTANDING ORIGINAL INTERACTIVE PROGRAM

Rebuilding Notre Dame
The Messy Truth VR Experience – WINNER
When We Stayed Home

OUTSTANDING SHORT FORM ANIMATED PROGRAM

Forky Asks a Question: What is Love? – WINNER
Robot Chicken
Steven Universe Future

OUTSTANDING SHORT FORM COMEDY OR DRAMA SERIES

Better Call Saul Employee Training: Legal Ethics with Kim Wexler – WINNER
Most Dangerous Game
Reno 911!
Star Trek: Short Treks
The Good Place Presents: The Selection

OUTSTANDING ACTOR IN A SHORT FORM COMEDY OR DRAMA SERIES

Mamodou Athie, Jerome
Laurence Fishburne, #FreeRayshawn – WINNER
Corey Hawkins, Survive
Stephan James, #FreeRayshawn
Christoph Waltz, Most Dangerous Game

OUTSTANDING ACTRESS IN A SHORT FORM COMEDY OR DRAMA SERIES

Jasmine Cephas Jones, #FreeRayshawn – WINNER
Anna Kendrick, Dummy
Kerri Kenney-Silver, Reno 911!
Kaitlin Olson, Flipped
Rain Valdez, Razor Tongue

OUTSTANDING CASTING FOR A COMEDY SERIES

Curb Your Enthusiasm
Dead to Me
Insecure
The Marvelous Mrs. Maisel
Schitt’s Creek – WINNER
What We Do In The Shadows

OUTSTANDING CASTING FOR A DRAMA SERIES

Big Little Lies
The Crown
The Handmaid’s Tale
Killing Eve
Ozark
Succession – WINNER

OUTSTANDING CHARACTER VOICE-OVER PERFORMANCE

Hank Azaria, The Simpsons
Nancy Cartwright, The Simpsons
Leslie Odom Jr., Central Park
Maya Rudolph, Big Mouth – WINNER
Wanda Sykes, Crank Yankers
Taika Waititi, The Mandalorian

OUTSTANDING CHOREOGRAPHY FOR SCRIPTED PROGRAMMING (JURIED AWARD)

Zoey’s Extraordinary Playlist – WINNER

OUTSTANDING INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN ANIMATION (JURIED AWARD)

Archer – WINNER
Cosmos: Possible Worlds – WINNER
Genndy Tartakovsky’s Primal – WINNER

OUTSTANDING INNOVATION IN INTERACTIVE PROGRAMMING (JURIED AWARD)

Create Together – WINNER
The Line – WINNER

OUTSTANDING MOTION DESIGN (JURIED AWARD)

Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates – WINNER

OUTSTANDING MUSIC COMPOSITION FOR A LIMITED SERIES, MOVIE OR SPECIAL (ORIGINAL DRAMATIC SCORE)

Hollywood
Little Fires Everywhere
Mrs. America
Unorthodox
Watchmen – WINNER

OUTSTANDING MUSIC SUPERVISION

Better Call Saul
Euphoria
Insecure
Killing Eve
The Marvelous Mrs. Maisel – WINNER
Stranger Things
Watchmen

OUTSTANDING ORIGINAL MAIN TITLE THEME MUSIC

Carnival Row
Defending Jacob
Hollywood – WINNER
Unorthodox
Why We Hate
Wu-Tang: An American Saga

OUTSTANDING ORIGINAL MUSIC AND LYRICS

The Black Godfather (Letter to My Godfather)
Euphoria (All For Us) – WINNER
Last Week Tonight with John Oliver (Eat Sh!t, Bob)
Little Fires Everywhere (Build It Up)
The Marvelous Mrs. Maisel (One Less Angel)
This Is Us (Memorized)
Watchmen (The Way It Used to Be)

OUTSTANDING STUNT COORDINATION FOR A COMEDY OR VARIETY PROGRAM

Ballers
Brooklyn Nine-Nine
Henry Danger
Shameless – WINNER
Space Force

NIGHT FIVE

OUTSTANDING ANIMATED PROGRAM

Big Mouth
Bob’s Burgers
BoJack Horseman
Rick and Morty – WINNER
The Simpsons

OUTSTANDING CHILDREN’S PROGRAM

Jim Henson’s The Dark Crystal: Age of Resistance – WINNER
Star Wars Resistance
We Are the Dream: The Kids of the Oakland MLK Oratorical Fest – WINNER

OUTSTANDING COMMERCIAL

Back-to-School Essentials – Sandy Hook Promise – WINNER
Before Alexa – Amazon
Bounce – Apple AirPods
Groundhog Day – Jeep (Fiat Chrysler Automobiles FCA)
The Look – P&G

OUTSTANDING DOCUMENTARY OR NONFICTION SERIES

American Masters
Hillary
McMillion$
The Last Dance – WINNER
Tiger King: Murder, Mayhem, and Madness

EXCEPTIONAL MERIT IN DOCUMENTARY FILMMAKING

Chasing the Moon (American Experience)
Moonlight Sonata: Deafness in Three Acts
One Child Nation
The Cave – WINNER

OUTSTANDING TELEVISION MOVIE

American Son
Bad Education – WINNERWINNER
Dolly Parton’s Heartstrings: These Old Bones
El Camino: A Breaking Bad Movie
Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. The Reverend

OUTSTANDING UNSTRUCTURED REALITY PROGRAM

Amy Schumer Learns to Cook: Lunch Break and Pasta Night
Cheer – WINNER
Kevin Hart: Don’t F**k This Up
RuPaul’s Drag Race: Untucked
We’re Here

OUTSTANDING VARIETY SPECIAL (PRE-RECORDED)

Dave Chappelle: Sticks & Stones – WINNER
Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize for American Humor
Hannah Gadsby: Douglas
Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
Tiffany Haddish: Black Mitzvah

OUTSTANDING CASTING FOR A LIMITED SERIES MOVIE OR SPECIAL

Mrs. America
Normal People
Unbelievable
Unorthodox
Watchmen – WINNER

OUTSTANDING CHOREOGRAPHY FOR VARIETY OR REALITY PROGRAMMING

Save X Fenty Show
So You Think You Can Dance (Al Blackstone) – WINNER
So You Think You Can Dance (Travis Wall)
The Oscars
World of Dance

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A SINGLE-CAMERA SERIES (ONE HOUR)

Mindhunter
Ozark (Boss Fight)
Ozark (Civil Union)
Tales From the Loop
The Crown
The Marvelous Mrs. Maisel – WINNER
Westworld

OUTSTANDING CONTEMPORARY COSTUMES

Black-ish
Euphoria
Grace and Frankie
Killing Eve
The Politician
Schitt’s Creek – WINNER
Unorthodox

OUTSTANDING CONTEMPORARY MAKEUP (NON-PROSTHETIC)

Big Little Lies
Euphoria – WINNER
The Handmaid’s Tale
Ozark – Ben
The Politician
Schitt’s Creek

OUTSTANDING DIRECTING FOR A VARIETY SPECIAL

62nd Grammy Awards
73rd Annual Tony Awards
Dave Chappelle: Sticks & Stones – WINNER
Live in Front of a Studio Audience: “All In the Family” and “Good Times”
Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez and Shakira

OUTSTANDING GUEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Adam Driver, Saturday Night Live
Luke Kirby, The Marvelous Mrs. Maisel
Eddie Murphy, Saturday Night Live – WINNER
Dev Patel, Modern Love
Brad Pitt, Saturday Night Live
Fred Willard, Modern Family

OUTSTANDING GUEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Angela Bassett, A Black Lady Sketch Show
Bette Midler, The Politician
Maya Rudolph, The Good Place
Maya Rudolph, Saturday Night Live – WINNER
Wanda Sykes, The Marvelous Mrs. Maisel
Phoebe Waller-Bridge, Saturday Night Live

OUTSTANDING GUEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Jason Bateman, The Outsider
Ron Cephas Jones, This Is Us – WINNER
James Cromwell, Succession
Giancarlo Esposito, The Mandalorian
Andrew Scott, Black Mirror
Martin Short, The Morning Show

OUTSTANDING GUEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Alexis Bledel, The Handmaid’s Tale
Laverne Cox, Orange is the New Black
Cherry Jones, Succession – WINNER
Phylicia Rashad, This is Us
Cicely Tyson, How to Get Away with Murder
Harriet Walter, Succession

OUTSTANDING HOST FOR A REALITY OR COMPETITION PROGRAM

Making It (Amy Poehler & Nick Offerman)
Nailed It! (Nicole Byer)
Queer Eye
RuPaul’s Drag Race (RuPaul) – WINNER
Shark Tank
Top Chef (Padma Lakshmi & Tom Colicchio)

OUTSTANDING INTERACTIVE EXTENSION OF A LINEAR PROGRAM

Mr. Robot – WINNER
Stranger Things
Westworld

OUTSTANDING LIGHTING DESIGN/LIGHTING DIRECTION FOR A VARIETY SERIES

America’s Got Talent
Jimmy Kimmel Live!
Saturday Night Live – WINNER
So You Think You Can Dance
The Voice

OUTSTANDING MAIN TITLE DESIGN

Abstract: The Art of Design
Carnival Row
Godfather of Harlem – WINNER
The Morning Show
The Politician
Watchmen
Westworld

OUTSTANDING MUSIC COMPOSITION FOR A SERIES (ORIGINAL DRAMATIC SCORE)

The Crown
Euphoria
The Mandalorian – WINNER
Ozark
Succession

OUTSTANDING PERIOD AND/OR CHARACTER HAIRSTYLING

The Crown
Hollywood – WINNER
The Marvelous Mrs. Maisel
Pose
Star Trek: Picard

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN FOR A NARRATIVE PERIOD OR FANTASY PROGRAM (ONE HOUR OR MORE)

The Crown – WINNER
Hollywood
The Marvelous Mrs. Maisel
Watchmen
Westworld

OUTSTANDING SINGLE-CAMERA PICTURE EDITING FOR A COMEDY SERIES

Curb Your Enthusiasm
Insecure – WINNER
The Marvelous Mrs. Maisel
Schitt’s Creek (Happy Ending)
Schitt’s Creek (Start Spreading the News)
What We Do in The Shadows

OUTSTANDING SOUND EDITING FOR A LIMITED SERIES, MOVIE OR SPECIAL

American Horror Story: 1984
Catherine The Great
Devs
El Camino: A Breaking Bad Movie
Watchmen – WINNER

OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A COMEDY OR DRAMA SERIES (ONE HOUR)

Better Call Saul
The Marvelous Mrs. Maisel – WINNER
Ozark
Star Trek: Picard
Stranger Things
Westworld

OUTSTANDING STUNT COORDINATION FOR A DRAMA SERIES, LIMITED SERIES OR MOVIE

The Blacklist
The Mandalorian – WINNER
The Rookie
W.A.T.
Stranger Things

OUTSTANDING WRITING FOR A VARIETY SPECIAL

Dave Chappelle: Sticks & Stones – WINNER
Hannah Gadsby: Douglas
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
Patton Oswalt: I Love Everything
Seth Meyers: Lobby Baby

Just Jared on Facebook
Photos: Getty
Posted to: 2020 Emmy Awards, Emmy Awards

JJ Links Around The Web

Getty Images
  • Amy Coney Barrett's confirmation sparks protests in Washington, D.C. - TMZ
  • The Baby-Sitters Club is getting a second season - Just Jared Jr
  • AOC talks getting "stacks" of death threats - TooFab
  • There's stars are joining the She's All That remake - Just Jared Jr