Top Stories

Critics Choice Awards 2021 Predictions - Our Editors Are Picking the Winners!

Critics Choice Awards 2021 Predictions - Our Editors Are Picking the Winners!

The 2021 Critics Choice Awards are happening this weekend and we’re predicting the winners in all of the categories.

A live show will take place on Sunday night (March 7) starting at 7pm ET and it is taking place at the Barker Hangar in Santa Monica, Calif.

Just like the Golden Globes, some of the presenters will be appearing in person alongside host Taye Diggs while the nominees will appear at the event virtually from the comfort of their own homes.

The show will continue its combined Film and Television awards format, honoring the finest in both cinematic and televised/streaming achievement. Zendaya is being honored during the show with the SeeHer Award, which recognizes a woman who embodies the values set forth by the SeeHer movement, to push boundaries, defy stereotypes and acknowledge the importance of authentic portrayals of women across the entertainment landscape.

Click inside for our list of predicted winners…

See our list of the predicted winners below!

MOVIE CATEGORIES

BEST PICTURE
Da 5 Bloods (Netflix)
Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Mank (Netflix)
Minari (A24)
News of the World (Universal Pictures)
Nomadland (Searchlight Pictures) – PREDICTED WINNER
One Night in Miami (Amazon Studios)
Promising Young Woman (Focus Features)
Sound of Metal (Amazon Studios)
The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

BEST ACTOR
Ben Affleck – The Way Back (Warner Bros.)
Riz Ahmed – Sound of Metal (Amazon Studios)
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) – PREDICTED WINNER
Tom Hanks – News of the World (Universal Pictures)
Anthony Hopkins – The Father (Sony Pictures Classics)
Delroy Lindo – Da 5 Bloods (Netflix)
Gary Oldman – Mank (Netflix)
Steven Yeun – Minari (A24)

BEST ACTRESS
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Andra Day – The United States vs. Billie Holiday (Hulu)
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman (Netflix)
Frances McDormand – Nomadland (Searchlight Pictures)
Carey Mulligan – Promising Young Woman (Focus Features) – PREDICTED WINNER
Zendaya – Malcolm & Marie (Netflix)

BEST SUPPORTING ACTOR
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods (Netflix)
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)
Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.) – PREDICTED WINNER
Bill Murray – On the Rocks (A24/Apple TV+)
Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami (Amazon Studios)
Paul Raci – Sound of Metal (Amazon Studios)

BEST SUPPORTING ACTRESS
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios) – PREDICTED WINNER
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman (Netflix)
Glenn Close – Hillbilly Elegy (Netflix)
Olivia Colman – The Father (Sony Pictures Classics)
Amanda Seyfried – Mank (Netflix)
Yuh-Jung Youn – Minari (A24)

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Ryder Allen – Palmer (Apple TV+)
Ibrahima Gueye – The Life Ahead (Netflix)
Alan Kim – Minari (A24) – PREDICTED WINNER
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)
Caoilinn Springall – The Midnight Sky (Netflix)
Helena Zengel – News of the World (Universal Pictures)

BEST ACTING ENSEMBLE
Da 5 Bloods (Netflix) – PREDICTED WINNER
Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Minari (A24)
One Night in Miami (Amazon Studios)
The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

BEST DIRECTOR
Lee Isaac Chung – Minari (A24)
Emerald Fennell – Promising Young Woman (Focus Features)
David Fincher – Mank (Netflix)
Spike Lee – Da 5 Bloods (Netflix)
Regina King – One Night in Miami (Amazon Studios)
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)
Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures) – PREDICTED WINNER

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Lee Isaac Chung – Minari (A24)
Emerald Fennell – Promising Young Woman (Focus Features)
Jack Fincher – Mank (Netflix)
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)
Darius Marder & Abraham Marder – Sound of Metal (Amazon Studios)
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (Netflix) – PREDICTED WINNER

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Paul Greengrass & Luke Davies – News of the World (Universal Pictures)
Christopher Hampton and Florian Zeller – The Father (Sony Pictures Classics)
Kemp Powers – One Night in Miami (Amazon Studios) – PREDICTED WINNER
Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow (A24)
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures)

BEST CINEMATOGRAPHY
Christopher Blauvelt – First Cow (A24)
Erik Messerschmidt – Mank (Netflix)
Lachlan Milne – Minari (A24)
Joshua James Richards – Nomadland (Searchlight Pictures) – PREDICTED WINNER
Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods (Netflix)
Hoyte Van Hoytema – Tenet (Warner Bros.)
Dariusz Wolski – News of the World (Universal Pictures)

BEST PRODUCTION DESIGN
Cristina Casali, Charlotte Dirickx – The Personal History of David Copperfield (Searchlight Pictures)
David Crank, Elizabeth Keenan – News of the World (Universal Pictures)
Nathan Crowley, Kathy Lucas – Tenet (Warner Bros.)
Donald Graham Burt, Jan Pascale – Mank (Netflix) – PREDICTED WINNER
Kave Quinn, Stella Fox – Emma (Focus Features)
Mark Ricker, Karen O’Hara & Diana Stoughton – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

BEST EDITING
Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)
Kirk Baxter – Mank (Netflix)
Jennifer Lame – Tenet (Warner Bros.)
Yorgos Lamprinos – The Father (Sony Pictures Classics)
Mikkel E. G. Nielsen – Sound of Metal (Amazon Studios)
Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures) – PREDICTED WINNER

BEST COSTUME DESIGN
Alexandra Byrne – Emma (Focus Features)
Bina Daigeler – Mulan (Disney)
Suzie Harman & Robert Worley – The Personal History of David Copperfield (Searchlight Pictures)
Ann Roth – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Nancy Steiner – Promising Young Woman (Focus Features)
Trish Summerville – Mank (Netflix) – PREDICTED WINNER

BEST HAIR AND MAKEUP
Emma (Focus Features)
Hillbilly Elegy (Netflix)
Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) – PREDICTED WINNER
Mank (Netflix)
Promising Young Woman (Focus Features)
The United States vs. Billie Holiday (Hulu)

BEST VISUAL EFFECTS
Greyhound (Apple TV+)
The Invisible Man (Universal Pictures)
Mank (Netflix)
The Midnight Sky (Netflix)
Mulan (Disney)
Tenet (Warner Bros.) – PREDICTED WINNER
Wonder Woman 1984 (Warner Bros.)

BEST COMEDY
Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios) – PREDICTED WINNER
The Forty-Year-Old Version (Netflix)
The King of Staten Island (Universal Pictures)
On the Rocks (A24/Apple TV+)
Palm Springs (Hulu and NEON)
The Prom (Netflix)

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Another Round (Samuel Goldwyn Films)
Collective (Magnolia Pictures)
La Llorona (Shudder)
The Life Ahead (Netflix)
Minari (A24) – PREDICTED WINNER
Two of Us (Magnolia Pictures)

BEST SONG
Everybody Cries – The Outpost (Screen Media Films)
Fight for You – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
Husavik (My Home Town) – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Netflix)
Io sì (Seen) – The Life Ahead (Netflix)
Speak Now – One Night in Miami (Amazon Studios) – PREDICTED WINNER
Tigress & Tweed – The United States vs. Billie Holiday (Hulu)

BEST SCORE
Alexandre Desplat – The Midnight Sky (Netflix)
Ludwig Göransson – Tenet (Warner Bros.)
James Newton Howard – News of the World (Universal Pictures)
Emile Mosseri – Minari (A24)
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank (Netflix)
Trent Reznor, Atticus Ross, and Jon Batiste – Soul (Disney) – PREDICTED WINNER

TELEVISION CATEGORIES

BEST DRAMA SERIES
Better Call Saul (AMC)
The Crown (Netflix) – PREDICTED WINNER
The Good Fight (CBS All Access)
Lovecraft Country (HBO)
The Mandalorian (Disney+)
Ozark (Netflix)
Perry Mason (HBO)
This Is Us (NBC)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
Jason Bateman – Ozark (Netflix) – PREDICTED WINNER
Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
Jonathan Majors – Lovecraft Country (HBO)
Josh O’Connor – The Crown (Netflix)
Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)
Matthew Rhys – Perry Mason (HBO)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)
Olivia Colman – The Crown (Netflix)
Emma Corrin – The Crown (Netflix) – PREDICTED WINNER
Claire Danes – Homeland (Showtime)
Laura Linney – Ozark (Netflix)
Jurnee Smollett – Lovecraft Country (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
Jonathan Banks – Better Call Saul (AMC)
Justin Hartley – This Is Us (NBC)
John Lithgow – Perry Mason (HBO)
Tobias Menzies – The Crown (Netflix)
Tom Pelphrey – Ozark (Netflix) – PREDICTED WINNER
Michael K. Williams – Lovecraft Country (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Gillian Anderson – The Crown (Netflix) – PREDICTED WINNER
Cynthia Erivo – The Outsider (HBO)
Julia Garner – Ozark (Netflix)
Janet McTeer – Ozark (Netflix)
Wunmi Mosaku – Lovecraft Country (HBO)
Rhea Seehorn – Better Call Saul (AMC)

BEST COMEDY SERIES
Better Things (FX)
The Flight Attendant (HBO Max)
Mom (CBS)
PEN15 (Hulu)
Ramy (Hulu)
Schitt’s Creek (Pop) – PREDICTED WINNER
Ted Lasso (Apple TV+)
What We Do in the Shadows (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
Hank Azaria – Brockmire (IFC)
Matt Berry – What We Do in the Shadows (FX)
Nicholas Hoult – The Great (Hulu)
Eugene Levy – Schitt’s Creek (Pop)
Jason Sudeikis – Ted Lasso (Apple TV+) – PREDICTED WINNER
Ramy Youssef – Ramy (Hulu)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Pamela Adlon – Better Things (FX)
Christina Applegate – Dead to Me (Netflix)
Kaley Cuoco – The Flight Attendant (HBO Max)
Natasia Demetriou – What We Do in the Shadows (FX)
Catherine O’Hara – Schitt’s Creek (Pop) – PREDICTED WINNER
Issa Rae – Insecure (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES
William Fichtner – Mom (CBS)
Harvey Guillén – What We Do in the Shadows (FX)
Daniel Levy – Schitt’s Creek (Pop) – PREDICTED WINNER
Alex Newell – Zoey’s Extraordinary Playlist (NBC)
Mark Proksch – What We Do in the Shadows (FX)
Andrew Rannells – Black Monday (Showtime)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Lecy Goranson – The Conners (ABC)
Rita Moreno – One Day at a Time (Pop)
Annie Murphy – Schitt’s Creek (Pop) – PREDICTED WINNER
Ashley Park – Emily in Paris (Netflix)
Jaime Pressly – Mom (CBS)
Hannah Waddingham – Ted Lasso (Apple TV+)

BEST LIMITED SERIES
I May Destroy You (HBO)
Mrs. America (FX)
Normal People (Hulu)
The Plot Against America (HBO)
The Queen’s Gambit (Netflix) – PREDICTED WINNER
Small Axe (Amazon Studios)
The Undoing (HBO)
Unorthodox (Netflix)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION
Bad Education (HBO)
Between the World and Me (HBO)
The Clark Sisters: First Ladies of Gospel (Lifetime)
Hamilton (Disney+) – PREDICTED WINNER
Sylvie’s Love (Amazon Studios)
What the Constitution Means to Me (Amazon Studios)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
John Boyega – Small Axe (Amazon Studios)
Hugh Grant – The Undoing (HBO)
Paul Mescal – Normal People (Hulu)
Chris Rock – Fargo (FX)
Mark Ruffalo – I Know This Much is True (HBO) – PREDICTED WINNER
Morgan Spector – The Plot Against America (HBO)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Cate Blanchett – Mrs. America (FX)
Michaela Coel – I May Destroy You (HBO)
Daisy Edgar-Jones – Normal People (Hulu)
Shira Haas – Unorthodox (Netflix)
Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit (Netflix) – PREDICTED WINNER
Tessa Thompson – Sylvie’s Love (Amazon Studios)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Daveed Diggs – The Good Lord Bird (Showtime)
Joshua Caleb Johnson – The Good Lord Bird (Showtime)
Dylan McDermott – Hollywood (Netflix)
Donald Sutherland – The Undoing (HBO) – PREDICTED WINNER
Glynn Turman – Fargo (FX)
John Turturro – The Plot Against America (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Uzo Aduba – Mrs. America (FX) – PREDICTED WINNER
Betsy Brandt – Soulmates (AMC)
Marielle Heller – The Queen’s Gambit (Netflix)
Margo Martindale – Mrs. America (FX)
Winona Ryder – The Plot Against America (HBO)
Tracey Ullman – Mrs. America (FX)

BEST TALK SHOW
Desus & Mero (Showtime)
Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
The Kelly Clarkson Show (NBC/Syndicated) – PREDICTED WINNER
Late Night with Seth Meyers (NBC)
The Late Show with Stephen Colbert (CBS)
Red Table Talk (Facebook Watch)

BEST COMEDY SPECIAL
Fortune Feimster: Sweet & Salty (Netflix)
Hannah Gadsby: Douglas (Netflix) – PREDICTED WINNER
Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill (Netflix)
Marc Maron: End Times Fun (Netflix)
Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia (Netflix)
Patton Oswalt: I Love Everything (Netflix)

BEST SHORT FORM SERIES
The Andy Cohen Diaries (Quibi)
Better Call Saul: Ethics Training with Kim Wexler (AMC/Youtube)
Mapleworth Murders (Quibi)
Nikki Fre$h (Quibi)
Reno 911! (Quibi) – PREDICTED WINNER
Tooning Out the News (CBS All Access)

Just Jared on Facebook
Photos: Critics Choice Awards
Posted to: 2021 Critics Choice Awards, Critics' Choice Awards

JJ Links Around The Web

Photo of Private: JJ Links Around The Web
Getty Images
  • Jennifer Lopez's latest Instagram post has a lot of people talking - TMZ
  • Olivia Rodrigo has experienced a little hiccup - Just Jared Jr
  • These celebs went to prom with fans - TooFab
  • Rowan Blanchard explains why she's avoiding the Britney Spears doc - Just Jared Jr