Top Stories

Oscars 2021 Predictions - Our Editors Pick Who Will Win in Every Category!

Oscars 2021 Predictions - Our Editors Pick Who Will Win in Every Category!

The 2021 Academy Awards ceremony will happen live this weekend and we are predicting the winners in every category!

It’s definitely an interesting year for awards with some of the categories being completely unpredictable. There is no clear winner in the Best Actress category with the four pre-cursor awards going to four different actresses.

We’re pretty sure that Nomadland is going to take home several prizes and that’s possibly one of the only major predictions that’s a given at this point!

There will be no host for the Oscars, which will air live on Sunday night (April 25) from several locations around the world. Take a look at the set design for the L.A. venue.

Click inside for the full list of 2021 Oscar predictions…

Keep scrolling to see our predictions for the winners…

Best Picture
“The Father” (Sony Pictures Classics)
“Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.)
“Mank” (Netflix)
“Minari” (A24)
“Nomadland” (Searchlight Pictures) – PREDICTED WINNER
“Promising Young Woman” (Focus Features)
“Sound of Metal” (Amazon Studios)
“The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

Best Director
Thomas Vinterberg (“Another Round”)
David Fincher (“Mank”)
Lee Isaac Chung (“Minari”)
Chloé Zhao (“Nomadland”) – PREDICTED WINNER
Emerald Fennell (“Promising Young Woman”)

Best Actor in a Leading Role
Riz Ahmed (“Sound of Metal”)
Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”) – PREDICTED WINNER
Anthony Hopkins (“The Father”)
Gary Oldman (“Mank”)
Steven Yeun (“Minari”)

Best Actress in a Leading Role
Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
Andra Day (“The United States v. Billie Holiday”)
Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)
Frances McDormand (“Nomadland”) – PREDICTED WINNER
Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)

Best Actor in a Supporting Role
Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)
Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”) – PREDICTED WINNER
Leslie Odom Jr. (“One Night in Miami”)
Paul Raci (“Sound of Metal”)
Lakeith Stanfield (“Judas and the Black Messiah”)

Best Actress in a Supporting Role
Maria Bakalova (‘Borat Subsequent Moviefilm”)
Glenn Close (“Hillbilly Elegy”)
Olivia Colman (“The Father”)
Amanda Seyfried (“Mank”)
Youn Yuh-jung (“Minari”) – PREDICTED WINNER

Best Adapted Screenplay
“Borat Subsequent Moviefilm,” Peter Baynham, Sacha Baron Cohen, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Nina Pedrad, Erica Rivinoja, Dan Swimer
“The Father,” Christopher Hampton, Florian Zeller – PREDICTED WINNER
“Nomadland,” Chloé Zhao
“One Night in Miami,” Kemp Powers
“The White Tiger,” Ramin Bahrani

Best Original Screenplay
“Judas and the Black Messiah,” Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, Kenneth Lucas
“Minari,” Lee Isaac Chung
“Promising Young Woman,” Emerald Fennell – PREDICTED WINNER
“Sound of Metal,” Abraham Marder, Darius Marder, Derek Cianfrance
“The Trial of the Chicago 7,” Aaron Sorkin

Best International Feature Film
“Another Round” (Denmark) – PREDICTED WINNER
“Better Days” (Hong Kong)
“Collective” (Romania)
“The Man Who Sold His Skin” (Tunisia)
“Quo Vadis, Aida?”(Bosnia and Herzegovina)

Best Animated Feature Film
“Onward” (Pixar)
“Over the Moon” (Netflix)
“Shaun the Sheep Movie: Farmageddon” (Netflix)
“Soul” (Pixar) – PREDICTED WINNER
“Wolfwalkers” (Apple TV Plus/GKIDS)

Best Documentary Feature
“Collective” (Magnolia Pictures and Participant)
“Crip Camp” (Netflix)
“The Mole Agent” (Gravitas Ventures)
“My Octopus Teacher” (Netflix) – PREDICTED WINNER
“Time” (Amazon Studios)

Best Documentary Short Subject
“Colette” (Time Travel Unlimited)
“A Concerto Is a Conversation” (Breakwater Studios)
“Do Not Split” (Field of Vision)
“Hunger Ward” (MTV Documentary Films)
“A Love Song for Latasha” (Netflix) – PREDICTED WINNER

Best Animated Short Film
“Burrow” (Disney Plus/Pixar)
“Genius Loci” (Kazak Productions)
“If Anything Happens I Love You” (Netflix) – PREDICTED WINNER
“Opera” (Beasts and Natives Alike)
“Yes-People” (CAOZ hf. Hólamói)

Best Live Action Short Film
“Feeling Through”
“The Letter Room”
“The Present”
“Two Distant Strangers” – PREDICTED WINNER
“White Eye”

Best Original Song
“Fight for You,” (“Judas and the Black Messiah”)
“Hear My Voice,” (“The Trial of the Chicago 7”)
“Húsavík,” (“Eurovision Song Contest”) – PREDICTED WINNER
“Io Si (Seen),” (“The Life Ahead”)
“Speak Now,” (“One Night in Miami”)

Best Original Score
“Da 5 Bloods,” Terence Blanchard
“Mank,” Trent Reznor, Atticus Ross
“Minari,” Emile Mosseri
“News of the World,” James Newton Howard
“Soul,” Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste – PREDICTED WINNER

Best Sound
“Greyhound,” Odin Benitez, Jason King, Christian P. Minkler, Michael Minkler, Jeff Sawyer
“Mank,” Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin
“News of the World,” John Pritchett, Mike Prestwood Smith, William Miller, Oliver Tarney, Michael Fentum
“Soul,” Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker, Vince Caro
“Sound of Metal,” Phillip Bladh, Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés, Carolina Santana – PREDICTED WINNER

Best Costume Design
“Emma,” Alexandra Byrne
“Mank,” Trish Summerville
“Ma Rainey’s Black Bottom,” Ann Roth – PREDICTED WINNER
“Mulan,” Bina Daigeler
“Pinocchio,” Massimo Cantini Parrini

Best Cinematography
“Judas and the Black Messiah,” Sean Bobbitt
“Mank,” Erik Messerschmidt
“News of the World,” Dariusz Wolski
“Nomadland,” Joshua James Richards – PREDICTED WINNER
“The Trial of the Chicago 7,” Phedon Papamichael

Best Film Editing
“The Father,” Yorgos Lamprinos
“Nomadland,” Chloé Zhao
“Promising Young Woman,” Frédéric Thoraval
“Sound of Metal,” Mikkel E.G. Nielsen – PREDICTED WINNER
“The Trial of the Chicago 7,” Alan Baumgarten

Best Makeup and Hairstyling
“Emma,” Marese Langan
“Hillbilly Elegy,” Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle
“Ma Rainey’s Black Bottom,” Matiki Anoff, Mia Neal, Larry M. Cherry – PREDICTED WINNER
“Mank,” Kimberley Spiteri, Gigi Williams
“Pinocchio,” Dalia Colli, Anna Kieber, Sebastian Lochmann, Stephen Murphy

Best Production Design
“The Father,” Peter Francis, Cathy Featherstone
“Ma Rainey’s Black Bottom,” Mark Ricker, Karen O’Hara, Diana Stoughton
“Mank,” Donald Graham Burt, Jan Pascale – PREDICTED WINNER
“News of the World,” David Crank, Elizabeth Keenan
“Tenet,” Nathan Crowley, Kathy Lucas

Best Visual Effects
“Love and Monsters,” Genevieve Camailleri, Brian Cox, Matt Everitt and Matt Sloan
“The Midnight Sky,” Matt Kasmir, Chris Lawrence, Dave Watkins, Max Solomon
“Mulan,” Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury, Steve Ingram
“The One and Only Ivan,” Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones, Santiago Colomo Martinez
“Tenet,” Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott R. Fisher, Mike Chamb – PREDICTED WINNER

Just Jared on Facebook
Photos: ABC
Posted to: 2021 Oscars, Oscars

JJ Links Around The Web

Photo of Private: JJ Links Around The Web
Getty Images
  • Usher was at the White House for a very special event! - TMZ
  • Big news for Disney fans - Just Jared Jr
  • Pioneer Woman's Ree Drummond talks 43lb weight loss - TooFab
  • Get to know iCarly's young, new star - Just Jared Jr