Top Stories

Gotham Awards 2021 - Nominations Announced, Including Gender Neutral Categories

Gotham Awards 2021 - Nominations Announced, Including Gender Neutral Categories

The full list of nominations for the 2021 Gotham Awards has been announced!

The Gotham Awards is the first major awards ceremony of the fall season and things will be a bit different this year as the performance categories are now gender neutral.

Those categories have been restructured into Outstanding Leading and Supporting Performance categories for feature films, joining the already existing Breakthrough Performer category, and the addition of an Outstanding Performance category for series.

Nominees are selected by committees of film and television critics, journalists, festival programmers, and film curators. Separate juries of writers, directors, actors, producers, editors, and others directly involved in making films will determine the final Gotham Award recipients.

The 2021 Gotham Awards ceremony will take place live and in person on November 29 at Cipriani Wall Street in New York City.

Click inside to check out the full list of nominations…

Keep scrolling to see the full list of nominations…

Best Feature
The Green Knight
David Lowery, director; Toby Halbrooks, James M. Johnston, David Lowery, Tim Headington, Theresa Steele Page, producers (A24)

The Lost Daughter
Maggie Gyllenhaal, director; Osnat Handelsman Keren, Talia Kleinhendler, Maggie Gyllenhaal, Charles Dorfman, producers (Netflix)

Passing
Rebecca Hall, director; Nina Yang Bongiovi, Forest Whitaker, Margot Hand, Rebecca Hall, producers (Netflix)

Pig
Michael Sarnoski, director; Nicolas Cage, Steve Tisch, David Carrico, Adam Paulsen, Dori Roth, Joseph Restiano, Dimitra Tsingou, Thomas Benski, Ben Giladi, Vanessa Block, producers (NEON)

Test Pattern
Shatara Michelle Ford, director; Shatara Michelle Ford, Pin-Chun Liu, Yu-Hao Su, producers (Kino Lorber)

Best Documentary Feature
Ascension
Jessica Kingdon, director; Kira Simon-Kennedy, Nathan Truesdell, Jessica Kingdon, producers (MTV Documentary Films)

Faya Dayi
Jessica Beshir, director and producer (Janus Films)

Flee
Jonas Poher Rasmussen, director; Monica Hellström, Signe Byrge Sørensen, Charlotte De La Gournerie, producers (NEON)

President
Camilla Nielsson, director; Signe Byrge Sørensen, Joslyn Barnes, producers (Greenwich Entertainment)

Summer Of Soul (…Or, When The Revolution Could Not Be Televised)
Ahmir “Questlove” Thompson, director; Joseph Patel, Robert Fyvolent, David Dinerstein, producers (Searchlight Pictures, Onyx Collective, Hulu)

Best International Feature
Azor
Andreas Fontana, director; Eugenia Mumenthaler, David Epiney, producers (MUBI)

Drive My Car
Ryusuke Hamaguchi, director; Teruhisa Yamamoto, producer (Sideshow and Janus Films)

The Souvenir Part II
Joanna Hogg, director; Ed Guiney, Emma Norton, Andrew Low, Joanna Hogg, Luke Schiller, producers (A24)

Titane
Julia Ducournau, director; Jean-Christophe Reymond, producer (NEON)

What Do We See When We Look at the Sky?
Alexandre Koberidze, director; Mariam Shatberashvili, producers (MUBI)

The Worst Person In The World
Joachim Trier, director; Thomas Robsham, Andrea Berentsen Ottmar, Dyveke Bjørkly Graver, producers (NEON)

Bingham Ray Breakthrough Director Award
Maggie Gyllenhaal for The Lost Daughter (Netflix)
Edson Oda for Nine Days (Sony Pictures Classics)
Rebecca Hall for Passing (Netflix)
Emma Seligman for Shiva Baby (Utopia Distribution)
Shatara Michelle Ford for Test Pattern (Kino Lorber)

Best Screenplay
The Card Counter, Paul Schrader (Focus Features)
El Planeta, Amalia Ulman (Utopia Distribution)
The Green Knight, David Lowery (A24)
The Lost Daughter, Maggie Gyllenhaal (Netflix)
Passing, Rebecca Hall (Netflix)
Red Rocket, Sean Baker & Chris Bergoch (A24)

Outstanding Lead Performance
Olivia Colman in The Lost Daughter (Netflix)
Frankie Faison in The Killing of Kenneth Chamberlain (Gravitas Ventures)
Michael Greyeyes in Wild Indian (Vertical Entertainment)
Brittany S. Hall in Test Pattern (Kino Lorber)
Oscar Isaac in The Card Counter (Focus Features)
Taylour Paige in Zola (A24)
Joaquin Phoenix in C’mon C’mon (A24)
Simon Rex in Red Rocket (A24)
Lili Taylor in Paper Spiders (Entertainment Squad)
Tessa Thompson in Passing (Netflix)

Outstanding Supporting Performance
Reed Birney in Mass (Bleecker Street)
Jessie Buckley in The Lost Daughter (Netflix)
Colman Domingo in Zola (A24)
Gaby Hoffmann in C’mon C’mon (A24)
Troy Kotsur in CODA (Apple)
Marlee Matlin in CODA (Apple)
Ruth Negga in Passing (Netflix)

Breakthrough Performer
Emilia Jones in CODA (Apple)
Natalie Morales in Language Lessons (Shout! Studios)
Rachel Sennott in Shiva Baby (Utopia Distribution)
Suzanna Son in Red Rocket (A24)
Amalia Ulman in El Planeta (Utopia Distribution)

Breakthrough Series – Long Format (over 40 minutes)
The Good Lord Bird, Ethan Hawke, Mark Richard, creators; James McBride, Brian Taylor, Ryan Hawke, Ethan Hawke, Jason Blum, Albert Hughes, Mark Richard, Marshall Persinger, David Schiff, executive producers (Showtime)

It’s A Sin, Russell T Davies, creator; Russell T Davies, Peter Hoar, Nicola Shindler, executive producers (HBO Max)

Small Axe, Steve McQueen, creator; Tracey Scoffield, David Tanner, Steve McQueen, executive producers (Amazon Studios)

Squid Game, Kim Ji-yeon, Hwang Dong-hyu, executive producers (Netflix)

The Underground Railroad, Barry Jenkins, Colson Whitehead, creators; Barry Jenkins, Adele Romanski, Mark Ceryak, Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Colson Whitehead, Jacqueline Hoyt, executive producers (Amazon Studios)

The White Lotus, Mike White, creator; Mike White, David Bernad, Nick Hall, executive producers (HBO Max/HBO)

Breakthrough Series – Short Format (under 40 minutes)
Blindspotting, Rafael Casal, Daveed Diggs, creators; Rafael Casal, Daveed Diggs, Jess Wu Calder, Keith Calder, Ken Lee, Tim Palen, Emily Gerson Saines, Seith Mann, executive producers (STARZ)

Hacks, Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky, creators; Jen Statsky, Paul W. Downs, Lucia Aniello, Michael Schur, David Miner, Morgan Sackett, executive producers (HBO Max/HBO)

Reservation Dogs, Sterlin Harjo, Taika Waititi, creators; Taika Waititi, Sterlin Harjo, Garrett Basch, executive producers (FX)

Run the World, Leigh Davenport, creator; Yvette Lee Bowser, Leigh Davenport, Nastaran Dibai, executive producers (STARZ)

We Are Lady Parts, Nida Manzoor, creator, Tim Bevan, Eric Fellner, Surian Fletcher-Jones, Mark Freeland, executive producers (Peacock)

Breakthrough Nonfiction Series
City So Real, Jeff Skoll, Diane Weyermann, Alex Kotlowitz, Gordon Quinn, Betsy Steinberg, Jolene Pinder, executive producers (National Geographic)

Exterminate All the Brutes, Raoul Peck, Rémi Grellety, executive producers (HBO/HBO Max)

How To with John Wilson, John Wilson, creator; Nathan Fielder, John Wilson, Michael Koman, Clark Reinking, executive producers (HBO/HBO Max)

Philly D.A., Ted Passon, Yoni Brook, Nicole Salazar, creators; Dawn Porter, Sally Jo Fifer, Lois Vossen, Ryan Chanatry, Gena Konstantinakos, Jeff Seelbach, Patty Quillin, executive producers (Topic, Independent Lens, PBS)

Pride, Christine Vachon, Sydney Foos, Danny Gabai, Kama Kaina, Stacy Scripter, Alex Stapleton (FX)

Outstanding Performance in a New Series
Jennifer Coolidge in The White Lotus (HBO Max/HBO)
Michael Greyeyes in Rutherford Falls (Peacock)
Ethan Hawke in The Good Lord Bird (Showtime)
Devery Jacobs in Reservation Dogs (FX)
Lee Jung-jae in Squid Game (Netflix)
Thuso Mbedu in The Underground Railroad (Amazon Studios)
Jean Smart in Hacks (HBO Max/HBO)
Omar Sy in Lupin (Netflix)
Anya Taylor-Joy in The Queen’s Gambit (Netflix)
Anjana Vasan in We Are Lady Parts (Peacock)

Just Jared on Facebook

JJ Links Around The Web

Photo of Private:  JJ Links Around The Web
Getty Images
  • Sabrina Carpenter reveals the one app on her phone she'll never delete - Just Jared Jr
  • Meghan Trainor's son steals the show in her new music video - Just Jared Jr
  • This Oscar-nominated actress will be appearing on Hawkeye - Just Jared Jr
  • Here's what's leaving Netflix in December - Just Jared Jr