Top Stories

Independent Spirit Awards 2021 - Complete Winners List Revealed!

Independent Spirit Awards 2021 - Complete Winners List Revealed!

The winners of the 2021 Film Independent Spirit Awards were announced on Thursday night (April 22) and you can check out the full list here!

The show was pre-taped and aired on IFC with a two-hour special hosted by SNL‘s Melissa Villasenor.

Nomadland was the big winner of the night, taking home four awards included Best Feature and two more wins for director Chloe Zhao.

There were some surprises in the acting categories and it shows how unpredictable some of the categories at the Oscars are.

Click inside to see the full list of winners for the 2021 Film Independent Spirit Awards…

Independent Spirit Awards 2021 – Complete Winners List!

BEST FEATURE
(Award given to the producer)

FIRST COW
Producers: Neil Kopp, Vincent Savino, Anish Savjani

MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
Producers: Todd Black, Denzel Washington, Dany Wolf

MINARI
Producers: Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Christina Oh

NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS
Producers: Sara Murphy, Adele Romanski

NOMADLAND – WINNER
Producers: Mollye Asher, Dan Janvey, Frances McDormand, Peter Spears, Chloé Zhao

BEST FIRST FEATURE
(Award given to director and producer)

I CARRY YOU WITH ME
Director/Producer: Heidi Ewing
Producers: Edher Campos, Mynette Louie, Gabriela Maire

THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
Director/Producer: Radha Blank
Producers: Inuka Bacote-Capiga, Jordan Fudge, Rishi Rajani, Jennifer Semler, Lena Waithe

MISS JUNETEENTH
Director: Channing Godfrey Peoples
Producers: Toby Halbrooks, Tim Headington, Jeanie Igoe, James M. Johnston, Theresa Steele Page, Neil Creque Williams

NINE DAYS
Director: Edson Oda
Producers: Jason Michael Berman, Mette-Marie Kongsved, Matthew Linder, Laura Tunstall, Datari Turner

SOUND OF METAL – WINNER
Director: Darius Marder
Producers: Bill Benz, Kathy Benz, Bert Hamelinck, Sacha Ben Harroche

BEST DIRECTOR

Lee Isaac Chung, Minari

Emerald Fennell, Promising Young Woman

Eliza Hittman, Never Rarely Sometimes Always

Kelly Reichardt, First Cow

Chloé Zhao, Nomadland – WINNER

BEST SCREENPLAY

Lee Isaac Chung, Minari

Emerald Fennell, Promising Young Woman – WINNER

Eliza Hittman, Never Rarely Sometimes Always

Mike Makowsky, Bad Education

Alice Wu, The Half of It

BEST FIRST SCREENPLAY

Kitty Green, The Assistant

Noah Hutton, Lapsis

Channing Godfrey Peoples, Juneteenth

Andy Siara, Palm Springs – WINNER

James Sweeney, Straight Up

JOHN CASSAVETES AWARD
(Given to the best feature made for under $500,000; Award given to the writer, director and producer)

THE KILLING OF TWO LOVERS
Writer/Director/Producer: Robert Machoian
Producers: Scott Christopherson, Clayne Crawford

LA LEYENDA NEGRA
Writer/Director: Patricia Vidal Delgado
Producers: Alicia Herder, Marcel Perez

LINGUA FRANCA
Writer/Director/Producer: Isabel Sandoval
Producers: Darlene Catly Malimas, Jhett Tolentino, Carlo Velayo

RESIDUE – WINNER
Writer/Director: Merawi Gerima

SAINT FRANCES
Director/Producer: Alex Thompson
Writer: Kelly O’Sullivan
Producers: James Choi, Pierce Cravens, Ian Keiser, Eddie Linker, Raphael Nash, Roger Welp

BEST MALE LEAD

Riz Ahmed, Sound of Metal – WINNER

Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom

Adarsh Gourav, The White Tiger

Rob Morgan, Bull

Steven Yeun, Minari

BEST FEMALE LEAD

Nicole Beharie, Miss Juneteenth

Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom

Sidney Flanigan, Never Rarely Sometimes Always

Julia Garner, The Assistant

Frances McDormand, Nomadland

Carey Mulligan, Promising Young Woman – WINNER

BEST SUPPORTING MALE

Colman Domingo, Ma Rainey’s Black Bottom

Orion Lee, First Cow

Paul Raci, Sound of Metal – WINNER

Glynn Turman, Ma Rainey’s Black Bottom

Benedict Wong, Nine Days

BEST SUPPORTING FEMALE

Alexis Chikaeze, Miss Juneteenth

Yeri Han, Minari

Valerie Mahaffey, French Exit

Talia Ryder, Never Rarely Sometimes Always

Yuh-jung Youn, Minari – WINNER

BEST CINEMATOGRAPHY

Jay Keitel, She Dies Tomorrow

Shabier Kirchner, Bull

Michael Latham, The Assistant

Hélène Louvart, Never Rarely Sometimes Always

Joshua James Richards, Nomadland – WINNER

BEST EDITING

Andy Canny, The Invisible Man

Scott Cummings, Never Rarely Sometimes Always

Merawi Gerima, Residue

Enat Sidi, I Carry You With Me

Chloé Zhao, Nomadland – WINNER

BEST INTERNATIONAL FILM
(Award given to the director)

BACURAU (Brazil)
Director: Juliano Dornelles, Kleber Mendonça Filho

THE DISCIPLE (India)
Director: Chaitanya Tamahane

NIGHT OF THE KINGS (Ivory Coast)
Director: Philippe Lacôte

PREPARATIONS TO BE TOGETHER FOR AN UNKNOWN PERIOD OF TIME (Hungary)
Director: Lili Horvát

QUO VADIS, AIDA? (Bosnia and Herzegovina) – WINNER
Director: Jasmila Žbanić

BEST DOCUMENTARY
(Award given to the director and producer)

COLLECTIVE
Director/Producer: Alexander Nanau
Producers: Hanka Kastelicová, Bernard Michaux, Bianca Oana

CRIP CAMP – WINNER
Directors/Producers: Jim LeBrecht, Nicole Newnham
Producer: Sara Bolder

DICK JOHNSON IS DEAD
Director/Producer: Kirsten Johnson
Producers: Katy Chevigny, Marilyn Ness

THE MOLE AGENT
Director: Maite Alberdi
Producer: Marcela Santibáñez

TIME
Director/Producer: Garrett Bradley
Producers: Lauren Domino, Kellen Quinn

ROBERT ALTMAN AWARD
(Given to one film’s director, casting director and ensemble cast)

ONE NIGHT IN MIAMI
Director: Regina King
Casting Directors: Kimberly R. Hardin
Ensemble Cast: Kingsley Ben-Adir, Eli Goree, Aldis Hodge, Leslie Odom Jr.

PRODUCERS AWARD
(The Producers Award honors emerging producers who, despite highly limited resources, demonstrate the creativity, tenacity and vision required to produce quality independent films)

Lucas Joaquin

Gerry Kim – WINNER

Kara Durrett

SOMEONE TO WATCH AWARD
(The Someone to Watch Award recognizes a talented filmmaker of singular vision who has not yet received appropriate recognition)

DAVID MIDELL
Director of The Killing of Kenneth Chamberlain

EKWA MSANGI – WINNER
Director of Farewell Amor

ANNIE SILVERSTEIN
Director of Bull

TRUER THAN FICTION AWARD
(The 26th Truer Than Fiction Award is presented to an emerging director of non-fiction features who has not yet received significant recognition)

CECILIA ALDARONDO
Director of Landfall

ELEGANCE BRATTON – WINNER
Director of Pier Kids

ELIZABETH LO
Director of Stray

BEST NEW NON-SCRIPTED OR DOCUMENTARY SERIES
(Award given to the Creator, Executive Producer, Co-Executive Producer)

ATLANTA’S MISSING AND MURDERED: THE LOST CHILDREN
Executive Producers: Jeff Dupre, Joshua Bennett, Sam Pollard, Maro Chermayeff, John Legend, Mike Jackson, Ty Stiklorius

CITY SO REAL
Produced by: Zak Piper, Steve James
Executive Producers: Jeff Skoll, Diane Weyermann, Alex Kotlowitz, Gordon Quinn, Betsy Steinberg, Jolene Pinder

IMMIGRATION NATION – WINNER
Executive Producers: Christina Clusiau, Shaul Schwarz, Dan Cogan, Jenny Raskin, Brandon Hill, Christian Thompson
Co-Executive Producers: Andrey Alistratov, Jay Arthur Sterrenberg, Lauren Haber

LOVE FRAUD
Executive Producers: Rachel Grady, Heidi Ewing, Amy Goodman Kass, Vinnie Malhotra, Jihan Robinson, Michael Bloom, Maria Zuckerman

WE’RE HERE
Creators/Executive Producers: Stephen Warren, Johnnie Ingram
Executive Producers: Eli Holzman, Aaron Saidman, Peter LoGreco
Co-Executive Producers: Erin Haglund, Sabrina Mar

BEST NEW SCRIPTED SERIES

A TEACHER
Creator/Executive Producer: Hanna Fidell
Executive Producers: Michael Costigan, Kate Mara, Louise Shore, Jason Bateman, Danny Brocklehurst
Co-Executive Producer: Daniel Pipski

I MAY DESTROY YOU – WINNER
Creator/Executive Producer: Michaela Coel
Executive Producers: Phil Clarke, Roberto Troni

LITTLE AMERICA
Executive Producers: Lee Eisenberg, Joshuah Bearman, Joshua Davis, Arthur Spector, Alan Yang, Siân Heder, Kumail Nanjiani, Emily V. Gordon

SMALL AXE
Executive Producers: Tracey Scoffield, David Tanner, Steve McQueen

UNORTHODOX
Creator/Executive Producer: Anna Winger
Creator: Alexa Karolinski
Executive Producer: Henning Kamm

BEST FEMALE PERFORMANCE IN A SCRIPTED SERIES

Elle Fanning, The Great

Shira Haas, Unorthodox – WINNER

Abby McEnany, Work in Progress

Maitreyi Ramakrishnan, Never Have I Ever

Jordan Kristine Seamón, We Are Who We Are

BEST MALE PERFORMANCE IN A NEW SCRIPTED SERIES

Conphidance, Little America

Adam Ali, Little America

Nicco Annan, P-Valley

Amit Rahav, Unorthodox – WINNER

Harold Torres, ZeroZeroZero

BEST ENSEMBLE CAST IN A NEW SCRIPTED SERIES

I MAY DESTROY YOU
Cast: Michaela Coel, Paapa Essiedu, Wruche Opia, Stephen Wight

Just Jared on Facebook
Photos: IFC
Posted to: 2021 Independent Spirit Awards

JJ Links Around The Web

Photo of Private: JJ Links Around The Web
Getty Images
  • Target has pulled Chrissy Teigen's cookware line - TMZ
  • Dixie D'Amelio has a new song out - Just Jared Jr
  • Angelina Jolie shares rare insight into her dating life - TooFab
  • Big news for Millie Bobby Brown! - Just Jared Jr