Creative Arts Emmys 2020 - See Every Winner in 100 Categories
There are so many categories at the Emmy Awards that every year, the Television Academy also has the Creative Arts Emmys ceremony where the bulk of the awards are handed out.
For 2020, there are 123 categories overall and only 23 of them are being handed out during tonight’s live show on ABC, so the other 100 were handed out earlier in the week.
The 2020 Creative Arts Emmy Awards took place across five nights this week with Nailed It‘s Nicole Byer as the host for all five shows. Most of the categories involve the creative aspects that go into your favorite shows, like costumes, makeup, sound design, production design, visual effects, etc.
Some of the other awards that were handed out include Guest Actor and Actress awards for both drama and comedy series, as well as awards for Short Form programs. The new streaming service Quibi won their first awards in those categories!
Here is the full list of nominees for the major awards being handed out in the main event.
Click inside to see the full list of Creative Arts Emmys winners…
NIGHT ONE
OUTSTANDING DOCUMENTARY OR NONFICTION SPECIAL
The Apollo – WINNER
Beastie Boys Story
Becoming
Laurel Canyon: A Place in Time
The Great Hack
OUTSTANDING HOSTED NONFICTION SERIES OR SPECIAL
Comedians in Cars Getting Coffee
Leah Remini: Scientology And The Aftermath – WINNER
The World According to Jeff Goldblum
Ugly Delicious
Vice
OUTSTANDING SHORT FORM NONFICTION OR REALITY SERIES
Between The Scenes – The Daily Show
Full Frontal With Samantha Bee Presents: Pandemic Video Diaries
National Geographic Presents: Creating Cosmos: Possible Words – WINNER
Pose: identity, Family, Community
Rupaul’s Drag Race Out of The Closet
OUTSTANDING STRUCTURED REALITY PROGRAM
A Very Brady Renovation
Antiques Roadshow
Love Is Blind
Queer Eye – WINNER
Shark Tank
OUTSTANDING CASTING FOR A REALITY PROGRAM
Born This Way
Love Is Blind
Queer Eye
RuPaul’s Drag Race – WINNER
The Voice
OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A NONFICTION PROGRAM
American Factory
Apollo 11
Becoming
Sea of Shadows
Serengeti
The Cave – WINNER
OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A REALITY PROGRAM
Cheer
Life Below Zero – WINNER
Queer Eye
RuPaul’s Drag Race
Survivor
OUTSTANDING DIRECTING FOR A DOCUMENTARY/NONFICTION PROGRAM
American Factory – WINNER
Apollo 11
Becoming
The Cave
The Last Dance
Tiger King: Murder, Mayhem, and Madness
OUTSTANDING DIRECTING FOR A REALITY PROGRAM
Cheer – WINNER
LEGO Masters
Queer Eye
RuPaul’s Drag Race
Top Chef
OUTSTANDING MUSIC COMPOSITION FOR A DOCUMENTARY SERIES OR SPECIAL (ORIGINAL DRAMATIC SCORE)
Becoming
Home
McMillion$
Tiger King: Murder, Mayhem, and Madness
Why We Hate – WINNER
OUTSTANDING NARRATOR
Kareem Abdul-Jabbar, Black Patriots: Heroes of The Revolution
David Attenborough, Seven Worlds, One Planet – WINNER
Angela Bassett, The Imagineering Story
Chiwetel Ejiofor, The Elephant Queen
Lupita Nyong’o, Serengeti
OUTSTANDING PICTURE EDITING FOR A NONFICTION PROGRAM
American Factory
Apollo 11 – WINNER
Beastie Boys Story
McMillion$
The Last Dance
Tiger King: Murder, Mayhem, and Madness
OUTSTANDING PICTURE EDITING FOR A STRUCTURED REALITY OR COMPETITION PROGRAM
LEGO Masters
Queer Eye
RuPaul’s Drag Race – WINNER
Survivor
Top Chef
OUTSTANDING PICTURE EDITING FOR AN UNSTRUCTURED REALITY PROGRAM
Cheer – WINNER
Deadliest Catch
Life Below Zero
RuPaul’s Drag Race: Untucked
OUTSTANDING SOUND EDITING FOR A NONFICTION OR REALITY PROGRAM (SINGLE OR MULTI-CAMERA)
Apollo 11 – WINNER
Beastie Boys Story
Cheer
Laurel Canyon: A Place in Time
McMillion$
Tiger King: Murder, Mayhem, and Madness
OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A NONFICTION OR REALITY PROGRAM (SINGLE OR MULTI-CAMERA)
Apollo 11 – WINNER
Beastie Boys Story
Cheer
Laurel Canyon: A Place in Time
RuPaul’s Drag Race
Tiger King: Murder, Mayhem, and Madness
OUTSTANDING WRITING FOR A NONFICTION PROGRAM
Beastie Boys Story
Circus of Books
Don’t F**k With Cats: Hunting an Internet Killer – WINNER
McMillion$
The Cave
NIGHT TWO
OUTSTANDING SHORT FORM VARIETY SERIES
Being at Home with Samantha Bee
Between Two Ferns with Zach Galifinakis: The Movie Sorta Uncut Interviews
Carpool Karaoke: The Series – WINNER
Jimmy Kimmel’s Quarantine Minilogues
The Randy Rainbow Show
OUTSTANDING VARIETY SKETCH SERIES
A Black Lady Sketch Show
Drunk History
Saturday Night Live – WINNER
OUTSTANDING VARIETY SPECIAL (LIVE)
73rd Annual Tony Awards
77th Annual Golden Globe Awards
Live in Front of a Studio Audience: “All in The Family” and “Good Times” – WINNER
Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez and Shakira
The Oscars
OUTSTANDING CONTEMPORARY HAIRSTYLING FOR A VARIETY, NONFICTION, OR REALITY PROGRAM
A Celebration of the Music from Coco
Dancing with the Stars
RuPaul’s Drag Race – WINNER
The Oscars
The Voice
OUTSTANDING CONTEMPORARY MAKEUP FOR A VARIETY, NONFICTION OR REALITY PROGRAM (NONPROSTHETIC)
Dancing with the Stars
RuPaul’s Drag Race – WINNER
The Little Mermaid Live!
The Oscars
The Voice
OUTSTANDING COSTUMES FOR A VARIETY, NONFICTION, OR REALITY PROGRAM
Dancing with the Stars
Drunk History
RuPaul’s Drag Race
Saturday Night Live
The Masked Singer – WINNER
OUTSTANDING DIRECTING FOR A VARIETY SERIES
A Black Lady Sketch Show
Last Week Tonight with John Oliver
Saturday Night Live – WINNER
The Daily Show with Trevor Noah
The Late Show with Stephen Colbert
Tiffany Haddish Presents: They Ready
OUTSTANDING LIGHTING DESIGN/LIGHTING DIRECTION FOR A VARIETY SPECIAL
62nd Grammy Awards
73rd Annual Tony Awards
Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez and Shakira – WINNER
The Kennedy Center Honors
The Oscars
OUTSTANDING MUSIC DIRECTION
Let’s Go Crazy: The Grammy Salute to Prince
Saturday Night Live
Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez and Shakira
The Kennedy Center Honors – WINNER
The Oscars
OUTSTANDING PICTURE EDITING FOR VARIETY PROGRAMMING
Dave Chappelle: Sticks & Stones
Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize for American Humor
Last Week Tonight with John Oliver (The Journey of ChiiJohn: Chapter 2)
Last Week Tonight with John Oliver (Eat Sh!t, Bob!) – WINNER
The Daily Show with Trevor Noah
OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN FOR A VARIETY, REALITY OR COMPETITION SERIES
At Home with Amy Sedaris
Drunk History
Last Week Tonight with John Oliver
Queer Eye
Saturday Night Live – WINNER
OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN FOR A VARIETY SPECIAL
62nd Grammy Awards
77th Annual Golden Globe Awards
Live in Front of a Studio Audience: “All in the Family” and “Good Times”
The Little Mermaid Live!
The Oscars – WINNER
OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A VARIETY SERIES OR SPECIAL
62nd Grammy Awards
Dave Chappelle: Sticks & Stones
Last Week Tonight with John Oliver
The Daily Show with Trevor Noah
The Oscars – WINNER
OUTSTANDING TECHNICAL DIRECTION, CAMERAWORK, VIDEO CONTROL FOR A SERIES
Curb Your Enthusiasm
Jimmy Kimmel Live!
Last Week Tonight with John Oliver – WINNER
Saturday Night Live
The Voice
OUTSTANDING TECHNICAL DIRECTION, CAMERAWORK, VIDEO CONTROL FOR A SPECIAL
2019 American Music Awards
Dave Chappelle: Sticks & Stones
Live in Front of a Studio Audience: “All in the Family” and “Good Times” – WINNER
The Little Mermaid Live!
The Oscars
OUTSTANDING WRITING FOR A VARIETY SERIES
Full Frontal with Samantha Bee
Last Week Tonight with John Oliver – WINNER
Late Night with Seth Meyers
The Daily Show with Trevor Noah
The Late Show with Stephen Colbert
NIGHT THREE
OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A LIMITED SERIES OR MOVIE
Defending Jacob
Devs
The Plot Against America
Watchmen (Little Fear of Lightning)
Watchmen (This Extraordinary Being) – WINNER
OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A MULTI-CAMERA SERIES
Bob Hearts Abishola
Family Reunion
The Ranch – WINNER
Will & Grace
OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A SINGLE-CAMERA SERIES (HALF-HOUR)
Homecoming
Insecure (Lowkey Happy)
Insecure (Lowkey Lost)
The End of the F***ing World
The Mandalorian – WINNER
OUTSTANDING CONTEMPORARY HAIRSTYLING
black-ish – WINNER
Grace and Frankie
Schitt’s Creek
The Handmaid’s Tale
The Politician
This Is Us
OUTSTANDING FANTASY/SCI-FI COSTUMES
Carnival Row
The Handmaid’s Tale
The Mandalorian
Watchmen – WINNER
Westworld
OUTSTANDING MULTI-CAMERA PICTURE EDITING FOR A COMEDY SERIES
One Day at a Time – WINNER
The Conners
Will & Grace (We Love Lucy)
Will & Grace (What a Dump)
OUTSTANDING PERIOD COSTUMES
The Crown – WINNER
Hollywood
The Marvelous Mrs. Maisel
Mrs. America
Pose
OUTSTANDING PERIOD MAKEUP AND/OR CHARACTER MAKEUP (NON-PROSTHETIC)
American Horror Story: 1984
Hollywood
The Marvelous Mrs. Maisel – WINNER
Pose
Star Trek: Picard
OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN FOR A NARRATIVE CONTEMPORARY PROGRAM (ONE HOUR OR MORE)
Big Little Lies
The Handmaid’s Tale – WINNER
Killing Eve
The Morning Show
Ozark
Succession
OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN FOR A NARRATIVE PROGRAM (HALF-HOUR)
GLOW
Space Force
The Mandalorian – WINNER
What We Do In the Shadows
Will & Grace
OUTSTANDING PROSTHETIC MAKEUP FOR A SERIES, LIMITED SERIES, MOVIE OR SPECIAL
American Horror Story: 1984
Hollywood
The Mandalorian
Pose
Star Trek: Picard – WINNER
Westworld
OUTSTANDING SINGLE-CAMERA PICTURE EDITING FOR A DRAMA SERIES
Ozark (Fire Pink)
Ozark (Wartime)
Stranger Things
Succession (DC)
Succession (This Is Not for Tears) – WINNER
The Mandalorian (Chapter 2: The Child)
The Mandalorian (Chapter 4: Sanctuary)
The Mandalorian (Chapter 8: Redemption)
OUTSTANDING SINGLE-CAMERA PICTURE EDITING FOR A LIMITED SERIES OR MOVIE
El Camino: A Breaking Bad Movie
Mrs. America
Watchmen (It’s Summer and We’re Running Out of Ice)
Watchmen (This Extraordinary Being)
Watchmen (A God Walks In to Abar) – WINNER
OUTSTANDING SOUND EDITING FOR A COMEDY OR DRAMA SERIES (ONE HOUR)
Better Call Saul
The Boys
The Crown
Star Trek: Picard
Stranger Things – WINNER
Westworld
OUTSTANDING SOUND EDITING FOR A COMEDY OR DRAMA SERIES (HALF-HOUR) AND ANIMATION
GLOW
The Mandalorian – WINNER
Silicon Valley
Space Force
What We Do in the Shadows
OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A COMEDY OR DRAMA SERIES (HALF-HOUR) AND ANIMATION
The Mandalorian – WINNER
Modern Family
The Ranch
Schitt’s Creek
Space Force
OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A LIMITED SERIES OR MOVIE
American Horror Story: 1984
DEVS
El Camino: A Breaking Bad Movie
Hollywood
Watchmen – WINNER
OUTSTANDING SPECIAL VISUAL EFFECTS
Lost in Space
The Mandalorian – WINNER
Stranger Things
Watchmen
Westworld
OUTSTANDING SPECIAL VISUAL EFFECTS IN A SUPPORTING ROLE
Devs
The Handmaid’s Tale
Tales From the Loop
Tom Clancy’s Jack Ryan
Vikings – WINNER
NIGHT FOUR
OUTSTANDING DERIVATIVE INTERACTIVE PROGRAM
Big Mouth Guide to Life – WINNER
Doctor Who: The Runaway
OUTSTANDING ORIGINAL INTERACTIVE PROGRAM
Rebuilding Notre Dame
The Messy Truth VR Experience – WINNER
When We Stayed Home
OUTSTANDING SHORT FORM ANIMATED PROGRAM
Forky Asks a Question: What is Love? – WINNER
Robot Chicken
Steven Universe Future
OUTSTANDING SHORT FORM COMEDY OR DRAMA SERIES
Better Call Saul Employee Training: Legal Ethics with Kim Wexler – WINNER
Most Dangerous Game
Reno 911!
Star Trek: Short Treks
The Good Place Presents: The Selection
OUTSTANDING ACTOR IN A SHORT FORM COMEDY OR DRAMA SERIES
Mamodou Athie, Jerome
Laurence Fishburne, #FreeRayshawn – WINNER
Corey Hawkins, Survive
Stephan James, #FreeRayshawn
Christoph Waltz, Most Dangerous Game
OUTSTANDING ACTRESS IN A SHORT FORM COMEDY OR DRAMA SERIES
Jasmine Cephas Jones, #FreeRayshawn – WINNER
Anna Kendrick, Dummy
Kerri Kenney-Silver, Reno 911!
Kaitlin Olson, Flipped
Rain Valdez, Razor Tongue
OUTSTANDING CASTING FOR A COMEDY SERIES
Curb Your Enthusiasm
Dead to Me
Insecure
The Marvelous Mrs. Maisel
Schitt’s Creek – WINNER
What We Do In The Shadows
OUTSTANDING CASTING FOR A DRAMA SERIES
Big Little Lies
The Crown
The Handmaid’s Tale
Killing Eve
Ozark
Succession – WINNER
OUTSTANDING CHARACTER VOICE-OVER PERFORMANCE
Hank Azaria, The Simpsons
Nancy Cartwright, The Simpsons
Leslie Odom Jr., Central Park
Maya Rudolph, Big Mouth – WINNER
Wanda Sykes, Crank Yankers
Taika Waititi, The Mandalorian
OUTSTANDING CHOREOGRAPHY FOR SCRIPTED PROGRAMMING (JURIED AWARD)
Zoey’s Extraordinary Playlist – WINNER
OUTSTANDING INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN ANIMATION (JURIED AWARD)
Archer – WINNER
Cosmos: Possible Worlds – WINNER
Genndy Tartakovsky’s Primal – WINNER
OUTSTANDING INNOVATION IN INTERACTIVE PROGRAMMING (JURIED AWARD)
Create Together – WINNER
The Line – WINNER
OUTSTANDING MOTION DESIGN (JURIED AWARD)
Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates – WINNER
OUTSTANDING MUSIC COMPOSITION FOR A LIMITED SERIES, MOVIE OR SPECIAL (ORIGINAL DRAMATIC SCORE)
Hollywood
Little Fires Everywhere
Mrs. America
Unorthodox
Watchmen – WINNER
OUTSTANDING MUSIC SUPERVISION
Better Call Saul
Euphoria
Insecure
Killing Eve
The Marvelous Mrs. Maisel – WINNER
Stranger Things
Watchmen
OUTSTANDING ORIGINAL MAIN TITLE THEME MUSIC
Carnival Row
Defending Jacob
Hollywood – WINNER
Unorthodox
Why We Hate
Wu-Tang: An American Saga
OUTSTANDING ORIGINAL MUSIC AND LYRICS
The Black Godfather (Letter to My Godfather)
Euphoria (All For Us) – WINNER
Last Week Tonight with John Oliver (Eat Sh!t, Bob)
Little Fires Everywhere (Build It Up)
The Marvelous Mrs. Maisel (One Less Angel)
This Is Us (Memorized)
Watchmen (The Way It Used to Be)
OUTSTANDING STUNT COORDINATION FOR A COMEDY OR VARIETY PROGRAM
Ballers
Brooklyn Nine-Nine
Henry Danger
Shameless – WINNER
Space Force
NIGHT FIVE
OUTSTANDING ANIMATED PROGRAM
Big Mouth
Bob’s Burgers
BoJack Horseman
Rick and Morty – WINNER
The Simpsons
OUTSTANDING CHILDREN’S PROGRAM
Jim Henson’s The Dark Crystal: Age of Resistance – WINNER
Star Wars Resistance
We Are the Dream: The Kids of the Oakland MLK Oratorical Fest – WINNER
OUTSTANDING COMMERCIAL
Back-to-School Essentials – Sandy Hook Promise – WINNER
Before Alexa – Amazon
Bounce – Apple AirPods
Groundhog Day – Jeep (Fiat Chrysler Automobiles FCA)
The Look – P&G
OUTSTANDING DOCUMENTARY OR NONFICTION SERIES
American Masters
Hillary
McMillion$
The Last Dance – WINNER
Tiger King: Murder, Mayhem, and Madness
EXCEPTIONAL MERIT IN DOCUMENTARY FILMMAKING
Chasing the Moon (American Experience)
Moonlight Sonata: Deafness in Three Acts
One Child Nation
The Cave – WINNER
OUTSTANDING TELEVISION MOVIE
American Son
Bad Education – WINNER – WINNER
Dolly Parton’s Heartstrings: These Old Bones
El Camino: A Breaking Bad Movie
Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. The Reverend
OUTSTANDING UNSTRUCTURED REALITY PROGRAM
Amy Schumer Learns to Cook: Lunch Break and Pasta Night
Cheer – WINNER
Kevin Hart: Don’t F**k This Up
RuPaul’s Drag Race: Untucked
We’re Here
OUTSTANDING VARIETY SPECIAL (PRE-RECORDED)
Dave Chappelle: Sticks & Stones – WINNER
Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize for American Humor
Hannah Gadsby: Douglas
Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
Tiffany Haddish: Black Mitzvah
OUTSTANDING CASTING FOR A LIMITED SERIES MOVIE OR SPECIAL
Mrs. America
Normal People
Unbelievable
Unorthodox
Watchmen – WINNER
OUTSTANDING CHOREOGRAPHY FOR VARIETY OR REALITY PROGRAMMING
Save X Fenty Show
So You Think You Can Dance (Al Blackstone) – WINNER
So You Think You Can Dance (Travis Wall)
The Oscars
World of Dance
OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A SINGLE-CAMERA SERIES (ONE HOUR)
Mindhunter
Ozark (Boss Fight)
Ozark (Civil Union)
Tales From the Loop
The Crown
The Marvelous Mrs. Maisel – WINNER
Westworld
OUTSTANDING CONTEMPORARY COSTUMES
Black-ish
Euphoria
Grace and Frankie
Killing Eve
The Politician
Schitt’s Creek – WINNER
Unorthodox
OUTSTANDING CONTEMPORARY MAKEUP (NON-PROSTHETIC)
Big Little Lies
Euphoria – WINNER
The Handmaid’s Tale
Ozark – Ben
The Politician
Schitt’s Creek
OUTSTANDING DIRECTING FOR A VARIETY SPECIAL
62nd Grammy Awards
73rd Annual Tony Awards
Dave Chappelle: Sticks & Stones – WINNER
Live in Front of a Studio Audience: “All In the Family” and “Good Times”
Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez and Shakira
OUTSTANDING GUEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
Adam Driver, Saturday Night Live
Luke Kirby, The Marvelous Mrs. Maisel
Eddie Murphy, Saturday Night Live – WINNER
Dev Patel, Modern Love
Brad Pitt, Saturday Night Live
Fred Willard, Modern Family
OUTSTANDING GUEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Angela Bassett, A Black Lady Sketch Show
Bette Midler, The Politician
Maya Rudolph, The Good Place
Maya Rudolph, Saturday Night Live – WINNER
Wanda Sykes, The Marvelous Mrs. Maisel
Phoebe Waller-Bridge, Saturday Night Live
OUTSTANDING GUEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
Jason Bateman, The Outsider
Ron Cephas Jones, This Is Us – WINNER
James Cromwell, Succession
Giancarlo Esposito, The Mandalorian
Andrew Scott, Black Mirror
Martin Short, The Morning Show
OUTSTANDING GUEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Alexis Bledel, The Handmaid’s Tale
Laverne Cox, Orange is the New Black
Cherry Jones, Succession – WINNER
Phylicia Rashad, This is Us
Cicely Tyson, How to Get Away with Murder
Harriet Walter, Succession
OUTSTANDING HOST FOR A REALITY OR COMPETITION PROGRAM
Making It (Amy Poehler & Nick Offerman)
Nailed It! (Nicole Byer)
Queer Eye
RuPaul’s Drag Race (RuPaul) – WINNER
Shark Tank
Top Chef (Padma Lakshmi & Tom Colicchio)
OUTSTANDING INTERACTIVE EXTENSION OF A LINEAR PROGRAM
Mr. Robot – WINNER
Stranger Things
Westworld
OUTSTANDING LIGHTING DESIGN/LIGHTING DIRECTION FOR A VARIETY SERIES
America’s Got Talent
Jimmy Kimmel Live!
Saturday Night Live – WINNER
So You Think You Can Dance
The Voice
OUTSTANDING MAIN TITLE DESIGN
Abstract: The Art of Design
Carnival Row
Godfather of Harlem – WINNER
The Morning Show
The Politician
Watchmen
Westworld
OUTSTANDING MUSIC COMPOSITION FOR A SERIES (ORIGINAL DRAMATIC SCORE)
The Crown
Euphoria
The Mandalorian – WINNER
Ozark
Succession
OUTSTANDING PERIOD AND/OR CHARACTER HAIRSTYLING
The Crown
Hollywood – WINNER
The Marvelous Mrs. Maisel
Pose
Star Trek: Picard
OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN FOR A NARRATIVE PERIOD OR FANTASY PROGRAM (ONE HOUR OR MORE)
The Crown – WINNER
Hollywood
The Marvelous Mrs. Maisel
Watchmen
Westworld
OUTSTANDING SINGLE-CAMERA PICTURE EDITING FOR A COMEDY SERIES
Curb Your Enthusiasm
Insecure – WINNER
The Marvelous Mrs. Maisel
Schitt’s Creek (Happy Ending)
Schitt’s Creek (Start Spreading the News)
What We Do in The Shadows
OUTSTANDING SOUND EDITING FOR A LIMITED SERIES, MOVIE OR SPECIAL
American Horror Story: 1984
Catherine The Great
Devs
El Camino: A Breaking Bad Movie
Watchmen – WINNER
OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A COMEDY OR DRAMA SERIES (ONE HOUR)
Better Call Saul
The Marvelous Mrs. Maisel – WINNER
Ozark
Star Trek: Picard
Stranger Things
Westworld
OUTSTANDING STUNT COORDINATION FOR A DRAMA SERIES, LIMITED SERIES OR MOVIE
The Blacklist
The Mandalorian – WINNER
The Rookie
W.A.T.
Stranger Things
OUTSTANDING WRITING FOR A VARIETY SPECIAL
Dave Chappelle: Sticks & Stones – WINNER
Hannah Gadsby: Douglas
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
Patton Oswalt: I Love Everything
Seth Meyers: Lobby Baby